مقایسه دستگاه اسپرسوساز و قهوه‌ساز

امروزه تمایل به صرف انواع نوشیدنی‌های کافئین‌دار بین افراد مختلف سراسر جهان چه در کافی شاپ‌ها و چه در منازل افزایش یافته است. بیشتر افراد روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز می‌کنند یا به نوشیدن قهوه و مشتقات آن در طول روز عادت کرده‌اند. به همین خاطر بیشتر مردم قصد دارند تا نسبت به خرید دستگاه‌های قهوه و اسپرسو برای آشپزخانه منزل یا دفتر کار خود اقدام و با استفاده از آن، به آسانی نوشیدنی دلخواه خود را تهیه کنند.

برخی افراد هم برای تهیه این نوشیدنی، از دستگاه‌های قهوه ساز یا چای‌ساز استفاده می‌کنند. اگر شما نیز جزء این دسته هستید و قصد خرید یکی از این وسایل را دارید اما با ویژگی‌ها و تفاوت‌های آنها آشنا نیستید، در ادامه با کی ام کالا همراه ما باشید.

مقایسه از لحاظ نحوه عملکرد دستگاه

اسپرسوسازها و قهوه‌سازهای قطره‌ای هرکدام به طور خاصی عمل می‌کنند. برای تهیه اسپرسو باید آب تقریبا جوش با فشار زیادی از میان پودر قهوه عبور داده شود. نحوه ایجاد فشار لازم برای عبور آب بسته به نوع اسپرسوساز متفاوت است؛ در برخی اسپرسوسازها فشار لازم به ‌کمک بخار یا پمپ و در برخی دیگر با پیستون دستی ایجاد می‌شود. فشار مطلوب برای تهیه اسپرسوی واقعی باید حداقل حدود ۹ بار باشد؛ البته، امروزه بیشتر اسپرسوسازهای نیمه‌خودکار و تمام‌خودکار در بازار از قابلیت تولید فشار استاندارد ۱۵ بار برخوردار هستند.

در قهوه‌سازهای قطره‌ای آب داغ روی پودر قهوه ریخته و سپس قهوه دم‌شده به‌ صورت چکه‌‌ای از فیلتر گذشته و درون قوری می‌ریزد. فشار تولید شده در قهوه‌سازهای قطره‌ای نسبت به فشار تولیدی دستگاه‌های اسپرسوساز مقدار بسیار ناچیزی، شاید حدود فقط ۱ بار است. درکل، دستگاه‌های اسپرسوساز در مقایسه با سایر انواع دستگاه‌های قهوه‌ساز از فشار بسیار بالاتری استفاده می‌کنند.

مینی اسپرسوساز شارژی AROPY

مقایسه از لحاظ کاربری آسان

کار با قهوه‌سازهای قطره‌ای برقی سخت و پیچیده نیست؛ اسپرسوسازهای تمام‌خودکار و سوپرخودکار نیز کم‌وبیش همین‌ عملکرد را دارند، اما اسپرسوسازهای نیمه‌خودکار دقت و مهارت بیشتری می‌طلبند. درمورد اسپرسوسازها تا به دستگاه خوب مسلط نشوید، شاید در مرحله اول کار با آن‌ها برایتان کمی سخت باشد. برای تهیه صحیح اسپرسو باید به فوت‌وفن‌های زیادی مسلط بود بود، چون به‌ گفته حرفه‌ای‌ها کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند روی طعم اسپرسو اثری ملموس باقی بگذارد.

برای کار با قهوه‌سازهای قطره‌ای کافی است آن را با آب و قهوه پر کرده و دکمه شروع را بزنید. البته، قهوه‌سازهای قطره‌ای با تنظیمات بیشتر هم در بازار وجود دارند، اما به طورکلی کار با آن‌ها از دستگاه‌های اسپرسوساز راحت‌تر است.

مقایسه ازلحاظ تازگی و درجه ریزی قهوه

کیفیت اسپرسویی که از اسپرسوسازها تولید می‌شوند به عوامل بسیار مختلفی از جمله درجه ریزی قهوه و کیفیت و تازگی قهوه مورد استفاده بستگی دارد. برای تهیه اسپرسو ترجیحا باید قهوه را درست پیش از دم‌کردن آسیاب کرد. هر نوع قهوه‌ای نیز قابل‌استفاده است، اما برخی اسپرسوسازهای مجهز به آسیاب داخلی، با دانه‌های غیرچرب و طعم‌دارنشده قهوه بهتر کار می‌کنند. درجه ریزی و یک‌دستی قهوه هم مسئله مهمی است.

برای دستگاه‌های اسپرسوساز معمولا از پودر قهوه دانه‌ریز استفاده می‌کنند. همچنین پودر قهوه مورد استفاده در تهیه اسپرسو باید یک‌دست باشد. به این تکته توجه داشته باشید که آسیاب‌های دندانه‌ای یک‌دست‌تر از انواع تیغه‌ای پودر می‌کنند. اما قهوه‌سازهای معمولی در این مورد انعطاف‌پذیرتر عمل می‌کنند. معمولا برای قهوه‌سازهای قطره‌ای آسیاب‌های تیغه‌ای نیز کارسازند و از پودر قهوه دانه‌درشت‌تری استفاده می‌کنند.

مقایسه از لحاظ مدت ‌زمان دم‌آوری

دستگاه‌های اسپرسوساز ازلحاظ مدت ‌زمان دم‌آوری، سریع‌تر عمل می‌کنند. همان طور که گفتیم، دستگاه‌های اسپرسوساز پودر قهوه ریزتری می‌طلبند، درحالی که برای قهوه‌سازهای قطره‌ای حتما نیازی به قهوه ریز در حد اسپرسو نیست؛ هرچه پودر قهوه ریزتر باشد، مدت‌زمان لازم برای دم‌آوری آن کوتاه‌تر می‌شود. برای استفاده از قهوه‌سازهای قطره‌ای بسته به مدل دستگاه و نیز مقدار قهوه باید چیزی حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه منتظر بمانید، اما دم‌آوری با اسپرسوسازهای خودکار چیزی حدود ۲۵ تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشد.

مقایسه از لحاظ نسبت قهوه به آب

برای تهیه اسپرسو به ‌ازای هر ۱٫۵ اونس آب به چیزی حدود ۷ گرم پودر قهوه نیاز داریم. در تهیه قهوه به‌روش قطره‌ای برای هر ۶ اونس آب باید حدود ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری پودر قهوه در نظر بگیریم. البته همانطور که می‌دانید اندازه‌ها در دستورهای مختلف ممکن است اندکی متفاوت باشد. اما درکل شات اسپرسو طعم به‌ مراتب قوی‌تری در مقایسه با قهوه‌ای دارد که به‌روش قطره‌ای تهیه می‌شود؛ به‌عبارتی قهوه‌ تهیه‌ شده به‌روش قطره‌ای مزه نسبتا ساده‌تری دارد.

همچنین با اسپرسوسازها قهوه کرمی‌تری به دست می‌آید، چراکه تهیه اسپرسو هم قهوه ریزتری می‌برد و هم آب با فشار سریع تری از میان پودر قهوه عبور داده می‌شود. اما قهوه حاصل از قهوه‌سازهای قطره‌ای به‌‌دلیل اندازه درشت‌تر پودر قهوه در حد اسپرسو کرمی درنخواهند آمد.

مینی اسپرسوساز شارژی AROPY

مقایسه از لحاظ قیمت

قهوه‌سازهای قطره‌ای از قیمت کمتری برخوردارند و به همین دلیل پرفروش‌ترند؛ با هزینه‌ای حدود زیر یک میلیون تومان هم گزینه‌های متنوعی برای انتخاب یک قهوه‌ساز مناسب خواهید داشت. اما برای اسپرسوسازی که از برندی معتبر و دارای کیفیت بالایی باشد، باید حدود چند میلیون تومان هزینه کنید.

قهوه‌ساز یا اسپرسوساز؟

انتخاب یکی از این گزینه‌ها کاملا به خودتان بستگی دارد. اگر معمولا با قهوه ساده سر می‌کنید، استفاده از قهوه‌سازهای معمولی احتمالا برایتان راحت‌تر خواهد بود و همچنین می‌توانید هم‌زمان برای چندین نفر به راحتی قهوه دم کنید. اما اگر که به‌طور خاص به اسپرسو یا سایر نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو علاقه‌مندید، باید به فکر خرید دستگاه اسپرسوساز باشید. برای خرید دستگاه‌های اسپرسوساز گزینه‌های مختلفی پیش رو دارید: نیمه‌خودکار، تمام‌خودکار و سوپرخودکار.

جمع بندی

همان طور که دیدید دستگاه‌های اسپرسوساز با قهوه‌سازهای معمولی متفاوت عمل کرده و قهوه یکسانی به شما نمی‌دهند. همان طور که گفتیم، اسپرسوساز نیز نوعی قهوه‌ساز محسوب می‌شود، درحالی‌که معمولا منظور از قهوه‌ساز در اغلب موارد قهوه‌سازهای قطره‌ای است که به‌دلیل قیمت مناسب‌تری که دارند برای مصرف خانگی رایج‌ترند. در ادامه برای خرید انواع دستگاه اسپرسوساز قابل حمل می‌توانید به فروشگاه اینترنتی کی ام کالا مراجعه کنید.

مینی اسپرسوساز شارژی AROPY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + نوزده =