بلاگ

مالیات بر اینفلوئنسرها

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی کشور، به تازگی دستورالعمل اجرایی مصوبه مالیات بر درآمد اینفلوئنسرها را ابلاغ کرده است. مصوبه ‌ای که بنا بر آن، اینفلوئنسرهای با بیش از ۵۰۰ هزار دنبال کننده در فضای مجازی، ملزم به ثبت خود اظهاری مالیاتی هستند.
پیش از این و با تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اسفندماه ۱۳۹۹، مقرر شد که درآمد کاربران دارای بیش از ۵۰۰ هزار دنبال ‌کننده در رسانه‌ های کاربر محور (مانند اینستاگرام و تلگرام)، از محل تبلیغات از سال ۱۴۰۰ مشمول مالیات بر درآمد شود. حال این لایحه به ‌تازگی توسط وزیر اقتصاد و دارایی ابلاغ شده است و سازمان امور مالیاتی نیز موظف است فهرست مودیان مالیاتی و خود اظهاری ارائه شده توسط آن‌ها را تهیه کرده و در وبسایت سازمان امور مالیاتی کشور منتشر و در دید عموم قرار دهد.
همچنین طبق این دستورالعمل که توسط رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شده است و همچنین بر اساس بند ذ تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، اینفلوئنسرها باید به‌ ازای تبلیغات محصولات مختلف در صفحه ‌ی شبکه‌ های مجاز خود، مالیات پرداخت کنند و به همین جهت، ملزم به ثبت‌ نام و خود اظهاری در نظام مالیاتی کشور از طریق درگاه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی هستند.
لازم به ذکر است که محمد حسین حسین ‌زاده بحرینی، نماینده مشهد که این بند را در قانون بودجه ۱۴۰۰ پیشنهاد داد، اعلام کرد که این پایه اخذ مالیاتی جدید می‌تواند عدالت مالیاتی ایجاد کند. زیرا تبلیغات در رسانه ‌هایی انجام می‌شود که کاربر محور است و به ‌دلیل مخاطبان زیاد، تبلیغات در این کانال ‌ها بسیار با ارزش و در کانال‌ های دارای مخاطبان نجومی، بسیار گران ‌قیمت است و در نتیجه صاحب آن، درآمد غیر متعارف و نجومی کسب می‌کند.
نظر شما درباره این دستورالعمل چیست؟ به نظر شما آیا اینفلوئنسرها باید مالیات پرداخت کنند؟
بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “مالیات بر اینفلوئنسرها

  1. رضاپیوخت گفت:

    حتما…حتی درصد بیشتری نسبت به فروشگاههای سایتی باید پرداخت کنند..به نظرم باید چندین برابر مغازه دار ها باید مالیات پرداخت کنند..همچنین باید نسبت به تعداد فالوورهاشون نرخ و تعرفه ایی برای تبلیغاتشون در نظر گرفته بشه والا در صورت مالیات دادن نرخ رو بالاتر میبرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 5 =