نوشیدن قهوه در سرتاسر کره زمین بین اقوام و فرهنگ‌های مختلف آیین و آداب خاصی دارد. این که قهوه چطور از خواستگاه خود به سایر کشورها ورود پیدا کرد و اینکه اهالی این کشورها چه چیزهایی با قهوه ترکیب می‌کنند یا طریقه سرو آن چیست، سبب شده تا در این مطلب شناخت بیشتری در رابطه با این ماده خوش عطر بدست آوریم. در ادامه این مقاله از وب‌سایت کی ام کالا قصد داریم تا به معرفی آداب و رسوم قهوه نوشیدن در کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران بپردازیم. کی ام کالا یکی از بهترین فروشگاه‌های اینترنتی در زمینه فروش تجهیزات قهوه و وسایل مورد نیاز قهوه خوردن به شمار می‌رود که شما عزیزان می‌توانید برای خرید انواع تجهیزات قهوه از سایت کی ام کالا استفاده نمایید.

تاریخچه قهوه

قهوه دارای تاریخچه‌ای طولانی است و به گفته برخی، قدمت آن به جنگل‌های باستانی در کشور اتیوپی بازمی‌گردد. ظاهراً یک چوپان پس از مشاهده تاثیر مستقیمی که قهوه روی بزهایش که مقداری از دانه‌های تولیدکننده این محصول را خورده بودند، به قدرت و تاثیر شگفت‌انگیز آن و همچنین انرژی بخشی قهوه پی برد. خبر این واقعه به سرعت پخش شد و بزودی قهوه از دشت‌های اتیوپی گذر کرده و کاخ‌های ایرانی را هم درنوردید. احتمالا هیچوقت نتوان منشأ اصلی قهوه را یافت، اما کاملا روشن است که در قرن شانزدهم میلادی از طریق تجارت میان خاورمیانه و ایتالیا، این ماده وارد اروپا شده‌است. قهوه همانند سایر موارد جدید در ابتدا با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه نشد، چراکه نوعی ترس نسبت به تلخی بیش از حد آن وجود داشت. با این حال خیلی زود مردم توانستند با این نوشیدنی تلخ ارتباط برقرار کنند و از طعم تلخ آن لذت ببرند، به‌گونه‌ای که حتی پاپ هم نوشیدن قهوه را علنی نمود.

آداب و رسوم قهوه نوشیدن در کشورهای دیگر

مسلما قهوه نیز مانند خوردن و نوشیدنی دیگر خوراکی‌ها در جهان، آداب و رسوم مخصوص به خودش را دارد و این آداب در هر کشوری متفاوت خواهد بود. اینکه قهوه در کجا نوشیده می‌شود و آیا اصلا نیاز به افزودنی خاصی دارد یا نه و حتی در چه چیزی سرو می‌گردد و دلیل نوشیدن آن هم می‌تواند از جمله سوالاتی باشد که در ذهن شما وجود دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا به این سوالات پاسخ داده و شما را با فرهنگ متفاوت و آداب و رسوم مردم کشورهای مختلف در رابطه با رسوم قهوه نوشیدن آشنا سازیم.

با آداب نوشیدن قهوه در کشورهای دیگر آشنا شوید

  • ایتالیا

ایتالیایی‌ها بدلیل برخورداری از فرهنگ غنی در نوشیدن قهوه در جهان شهرت بسیاری دارند. آن‌ها دوست دارند که قهوه خود را در آرامش کامل بنوشند و بیشتر کافه‌ها در این کشور قهوه را در فنجان‌های کاغذی سرو نمی‌کنند. ایتالیایی‌ها همچنین ترکیب شیر در قهوه را بسیار دوست دارند و کافه لاته و کاپوچینو از نوشیدنی‌های پرطرفدار در ایتالیا به شمار می‌روند که معمولا پس از ناهار سرو نمی‌شوند و این نوشیدنی‌ها مخصوص وعده صبحانه خواهد بود. محبوبیت اسپرسو و ماکیتا نیز در ایتالیا زبانزد است. اغلب ایتالیایی‌ها اسپرسو را تلخ و بدون شیرین‌کننده‌ می‌نوشند. اگرچه در این بین برخی هم آن را با شکر میل می‌کنند، اما سرو اسپرسو در ایتالیا معمولا بدون شکر انجام می‌گیرد. ناگفته نماند که سرو قهوه در فنجان های کوچک و نخوردن قهوه بعد از غذا هم از دیگر آداب مردم ایتالیا در نوشیدن قهوه به شمار می‌رود.

 

  • فرانسه

شاید زمانی که اسم فرانسه به گوشتان می‌خورد به یاد غذاها و کروسان معروفش بیفتید، اما فرانسه همان جایی است که قهوه ترکیب شده با شیر در آن محبوبیت بسیار زیادی دارد. خوردن قهوه در صبحانه یکی از رسوم دیرین در میان فرانسوی‌ها به شمار می‌رود.

مردم فرانسه قهوه را صرفا جهت نوشیدن آن سرو نمی‌کنند، بلکه آن را لذتی وصف‌ناپذیر می‌بینند که لحظات نابی را به آن‌ها هدیه می‌دهد.محبوبیت لاته و کاپوچینو در فرانسه غیرقابل انکار است و اهمیت به عطر آن‌ها یکی از مهم‌ترین موارد سرو قهوه در نزد مردم فرانسه محسوب می‌شود.

 

  • ترکیه

جالب است بدانید که تاسیس اولین قهوه‌خانه‌ها در دنیا به قرن ۱۶ میلادی در ترکیه بازمی‌گردد، جایی که بسیاری از مردها دور یکدیگر جمع می‌شدند و در رابطه با مسائل سیاسی و موضوعات مختلف با یکدیگر گفت‌وگو می‌کردند. در کشور ترکیه از سالیان دور چنین مرسوم بوده است که قهوه را با شیر و عسل دم کنند. به این روش از تهیه قهوه که به تجهیزات قهوه نیاز دارد و در کشور ترکیه مرسوم است، اولد مور گفته می‌شود.

رسوم قهوه نوشیدن در ترکیه چیست؟

آداب و رسوم قهوه نوشیدن در ترکیه بدین صورت است که معمولا قهوه ترک را خیلی آرام و در جذوه که نوعی قهوه جوش کوچک مسی یا برنجی است، تهیه می‌کنند و در کنار آن هم یک لیوان آب سرد سرو می‌گردد. آب سرد را پیش از قهوه می‌نوشند تا دهان تازه باشد و بدین وسیله طعم قهوه را بهتر درک کنند. نکته جالب دیگر در فرهنگ ترکیه این موضوع است که برخی از افراد، پیش از اقدام به خوردن قهوه به خصوص بعد از غذا، یک لیوان عرق نعنا می‌نوشند.

نوشیدن قهوه ترک به عنوان یک مراسم در ترکیه رایج است. برای تهیه این قهوه مشهور، پودر قهوه را به صورت کاملا مستقیم با آب ترکیب می‌کنند و در این میان، قهوه ترک از هیچ فیلتری عبور داده نمی‌شود. پس در نتیجه پودر قهوه را در قهوه آماده شده می‌توان دید و در ته فنجان هم ته نشین خواهد شد که به آن لرد گفته می‌شود. گرفتن فال با قهوه ترک هم از جمله رسوماتی است که در ترکیه طرفداران بسیاری دارد و براساس اشکالی که از ته‌نشینی قهوه در فنجان بوجود می‌آید، فال هر فرد را می‌گیرند. شایان ذکر است که سرو قهوه با شیرینی‌های محبوب ترکی مانند باقلوا نیز در میان مردم این کشور بسیار متداول است و در مراسمات مختلف مانند عروسی و نامزدی این رسم را می‌توان در میان ترک‌ها دید.

قهوه نوشیدن و آداب آن در یونان

  • یونان

شاید در میان انواع آداب و رسوم قهوه نوشیدن در کشورهای مختلف، کافه فراپه از همه آن‌ها معروف‌تر باشد و حتی آن را در کافه‌های مشهور ایران نیز دیده باشید. فراپه یکی از قهوه‌های خاص در جهان است که مخصوص کشور یونان محسوب می‌گردد. ترکیب این قهوه و دو قاشق غذاخوری قهوه فوری، شکر و آب بوده و از بستنی، شیر غلیظ شده و آبمیوه هم برای طعم دادن به فراپه استفاده خواهد شد. در کشور یونان اهمیت به طعم قهوه و تلخ بودن قهوه و همچنین سرو قهوه در لیوان های فلزی اهمیت زیادی برای مردم دارد. ضمن اینکه نوشیدن قهوه در هر زمان از روز توسط افراد در یونان صورت می‌گیرد.

  • ایران

نوشیدن قهوه در ایران از زمان صفویه و در حدود قرن ۱۶ میلادی جای خود را در میان انواع نوشیدنی‌های روزانه ایرانیان باز کرد و از آن زمان به بعد قهوه و وسایل مورد نیاز قهوه خوردن یکی از سنت‌های محبوب ایرانیان بود. با پیشرفت صنعت قهوه در ایران و ورود قهوه‌های تخصصی به کشور، این‌گونه بنظر می‌رسد که ایرانی‌ها با سلیقه و ذائقه خاصی که دارند، اغلب به دنبال قهوه‌های دارای طعم و عطر بیشتر هستند و آن را به قهوه تلخ ترجیح می‌دهند. بدین سبب استفاده از طعم دهنده‌ها در قهوه و نوشیدن قهوه در فنجان‌های کوچک در میان مردم ایران رسوم بیشتری دارد. علاوه‌بر این در حال حاضر استفاده از قهوه در کافه‌ها و چایخانه‌ها نیز از جمله تفریحاتی به شمار می‌رود که جوانان ایرانی علاقه زیادی به آن نشان می‌دهند.

رسوم قهوه نوشیدن در فنجان‌های کوچک در ایران

جمع بندی

در این مطلب به معرفی آدام و رسوم قهوه نوشیدن در کشورهای مختلف جهان پرداخته شد. قهوه در سرتاسر جهان محبوبیت بسیار زیادی دارد و افراد زیادی را از نقاط دور و نزدیک دور هم جمع می‌کند. فرقی ندارد که قهوه خود را به صورت داغ، شیرین یا تلخ دوست داشته باشید، تنها کافیست که تجهیزات مورد نیاز برای قهوه خوردن را در اختیار داشته باشید.

اگر اهل نوشیدن قهوه هستید، برای تهیه تجهیزات قهوه با قیمت مناسب می‌توانید همین حالا به وبسایت فروشگاه آنلاین کی ام کالا مراجعه کرده و این تجهیزات را با قیمت‌های استثنایی و مقرون به‌صرفه سفارش دهید و از نوشیدن قهوه همراه با دوستان خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + شانزده =