به گمان بسیاری از افراد، حمله ی حیوانات در طبیعت تنها مختص موجوداتی پشمالو و بزرگ است. تصویر برخی از حیوانات وحشی مانند خرس، ببر، گرگ و شیر در طبیعت مشابه با تصویری است که در انیمیشن‌های کودکان دیده‌اند. اما واقعیت حیات وحش به‌هیچ‌وجه شبیه به این تصویر ذهنی نخواهد بود. هر ساله در مناطقی که طبیعت‌گردان حرفه‌ای برای سفر به طبیعت و کمپینگ در فصل تابستان به دل جنگل یا مناطق کوهستانی بکر می‌روند، آمار قابل توجهی از شکار شدن توسط حیوانات وحشی ثبت می‌گردد.

گزارش‌هایی که از آمار کشته شدن حیوانات در ایران وجود دارد، حاکی از آن است که بیشترین حیواناتی که در جنگل‌ها و مناطق کوهستانی به انسان‌ها حمله‌ور می‌شوند، گرگ است. اما سوال اصلی اینجاست که چگونه در طبیعت در برابر حیوانات از خود محافظت نماییم؟ در این مقاله از وب‌سایت کی ام کالا می‌خواهیم روش‌های دفاع کردن از خود در برابر حیوانات وحشی در هنگام کمپینگ را یاد بگیریم. مجموعه کی ام کالا پیشگام در عرصه تولید محصولات دور کننده حیوانات است که شما می‌توانید آن‌ها را از این مجموعه خریداری نمایید.

 

شناخت کافی درباره حیوانات منطقه

پیش از آنکه وارد جزئیات کامل از نحوه دفاع از خود در برابر حیوانات در طول کمپینگ در فصل تابستان شویم، بهتر است این موارد را همیشه در ذهنتان داشته باشید. نخستین مورد این است که که بهترین دفاع، پیشگیری خواهد بود. زمانی که به طبیعت سفر می‌کنید، لازم تا به حس ششم خود احترام زیادی بگذارید. به اتفاقاتی که در دور و اطرافتان رخ می‌دهد با دقت توجه داشته باشید. حیات وحش و حیوانات منطقه‌ای که قصد سفر به آنجا را دارید، خوب شناسایی کنید.

همچنین در زمان حمله حیوانات فاصله منطقی خود را با آنان حفظ کرده و از مسیرهای راحتی بروید تا در صورت مواجه شدن، آن‌ها را به سوی خود جذب نکنید.

کاهش جاذبه برای حیوانات

همواره سعی کنید که فضای کمپ خود را تمیز نگهداری کنید. بدین منظور بهتر است ظروف غذا را سریعا پس از خوردن غذای خود بشویید. غذاهایی که در هر وعده غذایی باقی می‌ماند را درون یک ظرف عایق نگهداری کنید تا بوی آن منجر به جذب حیوانات نشود. همچنین گفتنی است که این ظروف غذا را از محل خواب خود حتما دورتر نگهداری فرمایید.

نکته مهم دیگر در رابطه با کاهش جاذبه برای حمله حیوانات در طول سفر در طبیعت اهمیت دور نگهداشتن زباله‌ها است. سعی کنید که زباله‌ها را جایی دورتر از محل کمپ خود روی یک درخت آویزان نمایید و به‌هیچ‌وجه زباله‌ها را در محلی نزدیک به چادر مسافرتی خود قرار ندهید. سعی کنید با لباسی که با آن دور آتش بوده‌اید و غذا پخته‌اید، به خواب نروید. چنانچه احتمال وجود حیوانات وحشی در منطقه‌ای که در آن کمپ زده‌اید زیاد است، سعی کنید لباسی بپوشید که همرنگ با طبیعت آن منطقه باشد تا از دور جلب توجه نکند.

از طرفی، اگر با حیوانات خانگی خود به سفر در طبیعت رفته‌اید، تا جای ممکن از ایجاد سروصدای بلند توسط آن‌ها خودداری کرده و خودتان نیز از سروصدای زیاد پرهیز کنید. ناگفته نماند که به‌هیچ‌وجه به حیوانات اهلی مانند آهو، راکون و سنجاب‌ها غذا ندهید. چراکه این حیوانات می‌توانند سبب جذب شدن حیوانات وحشی و حمله حیوانات درنده به اطراف محوطه کمپ شما شوند.

حمله حیوانات

نکات لازم برای دور بودن از خطر حمله ی حیوانات

برای دور بودن از خطر حمله حیوانات در طبیعت، نکات ضروری متعددی وجود دارد که توجه کردن به آن‌ها در طول کمپینگ در فصل تابستان و بهار اهمیت زیادی در حفظ امنیت و سلامتی شما خواهد داشت. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین موارد لازم جهت دور بودن از خطر حمله حیوانات وحشی در زمان سفر در طبیعت اشاره خواهیم کرد.

همراه گروه حرکت کردن

کمپینگ در فصل تابستان نوعی پیک نیک به شمار می‌رود که به جای چند ساعت، چند روز به طول می‌انجامد. در پیک نیک عادی پس از چند ساعت گردش و تفریح به خانه بازمی‌گردید، اما در کمپینگ چند روزی را در دل طبیعت سپری خواهید کرد. از این‌رو، همراه گروه حرکت کردن و توجه به هشدارهای لیدر در طول این مدت اهمیت زیادی دارد. چراکه زمانی که با یکدیگر به گردش و تفریح بپردازید، احتمال اینکه مورد حمله حیوانات وحشی قرار بگیرید کمتر خواهد بود.

استفاده از دفع کننده حمله ی حیوانات

یکی از وسایل و تجهیزاتی که در خصوص حمله حیوانات در طبیعت می‌تواند به یاری شما بیاید، دستگاه دفع کننده حیوانات است. دستگاه ضدپاس یک بازدارنده قوی و موثر و بدون دردسر است که در عرض کمتر از سه ثانیه رفتارهای آزاردهنده و مخرب را شناسایی و آن‌ها را تغییر خواهد داد. این دستگاه اندازه کوچکی دارد و کاملا در دستان شما قرار می‌گیرد. بدین ترتیب شما می‌توانید به راحتی آن را درون جیب خود نگهداری کنید و تنها با فشار دادن دکمه شروع، از آن استفاده نمایید.

در این محصول یک چراغ LED با قدرت بالا تعبیه شده است که برای پیاده‌روهای شبانه گزینه بسیار ایده‌آلی خواهد بود. این دستگاه صد درصد برای سگ و انسان بی‌خطر است و باتری داخلی آن با شارژ ۲ ساعته تا مدت زمان ۳۰ روز در اختیار شما خواهد بود. این دستگاه علاوه‌بر توقف صدای واق واق سگ، می‌تواند از سایر رفتارهای بد از جمله گازگرفتن و شکستن اجسام توسط او نیز جلوگیری نماید.

هنگامی که سگ شروع به واق واق کردن می‌کند، از این دستگاه توقف ضدپاس استفاده کنید و هنگامی که سگ ساکت شد، جایزه مناسبی را به او بدهید. پس از چندبار استفاده از این محصول، رفتار سگ شما به کلی تغییر خواهد کرد.

حمله ی حیوانات دفع کننده

درخواست کمک در خصوص مورد حمله قرار گرفتن

یکی از موارد مهمی که در خصوص حمله حیوانات در زمان کمپینگ در فصل تابستان مطرح می‌شود، درخواست کمک از دیگران است. در آموزش‌های کمپینگ و کوهنوردی احتمال حمله حیوانات درنده در نظرگرفته می‌شود و آموزش‌هایی در این خصوص به افراد داده خواهد شد. به‌عنوان مثال در شرایطی که مورد حمله گرگ قرار گرفتید، می‌توانید با ایجاد سروصدا گرگ‌ها را از خود دور کنید یا با ایجاد آتش در جلوی چادرها و روشن کردن چراغ قوه، باعث ترس این حیوانات شوید. همچنین گفتنی است که با ایجاد سروصدا با ظروف آشپزی و بالابردن صدای رادیو هم می‌توانید حیوانات وحشی را از خود دور کنید.

در هر صورت داشتن تجهیزات لازم مانند چراغ قوه، تلفن همراه، ردیاب، کلنگ کوهنوردی و آگاهی از پروتکل‌های مراقبت از دیگران در زمان حمله حیوانات می‌تواند کمک شایانی به شما در طول سفر به طبیعت نماید.

حفظ آرامش و احترام به طبیعت

حیوانات چه از نوع وحشی باشند و چه اهلی، احترام به آن‌ها در طول کمپینگ در فصل تابستان و بهار اهمیت زیادی دارد. بسیاری از افراد در صورت مقابله با حمله حیوانات وحشی اقدام به کشتن آن‌ها می‌کنند که این موضوع برای حفظ محیط زیست تهدید بزرگی به شمار می‌رود. در هر صورت این نکته را فراموش نکنید که در زمان مواجه شدن با حیوانات وحشی در طبیعت، حفظ آرامش و خونسردی کمک زیادی به شما خواهد کرد.

احترام به طبیعت و رعایت نکات لازم در خصوص کمپینگ در طبیعت می‌تواند شما را از خطر حمله حیوانات وحشی در امان نگهدارد.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی برخی نکات مهم در صورت مورد حمله حیوانات قرار گرفتن در طول سفر در طبیعت پرداختیم. برای آن دسته از افرادی که زیاد به بیابان یا جنگل می‌روند و به طبیعت‌گردی علاقه زیادی دارند، مواجه شدن با حیوانات وحشی چیز چندان عجیبی نخواهد بود. اما اگر شما هم می‌خواهید که طبیعت‌گرد خوبی باشید، بهتر است با آگاهی کامل از منطقه موردنظر و همچنین با تجهیزات کامل کمپینگ به دامان طبیعت بروید. یکی از لوازمی که در طول کمپینگ در فصل تابستان می‌تواند از جمله حیوانات شما را محفوظ نگهدارد، استفاده از دورکننده‌ حیوانات است. استفاده از این دستگاه در زمان طبیعت‌گردی رفتارهای آزاردهنده و ناایمن را به‌طور سریع و موثر تغییر خواهد داد.

جهت تهیه و سفارش این محصول کاربردی می‌توانید به وبسایت کی ام کالا که عرضه‌کننده انواع محصولات مخصوص کمپینگ و طبیعت‌گردی است مراجعه کرده و آن را با قیمتی استثنایی و تضمین‌شده خریداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سه =