مقدمه

چادر مسافرتی یکی از مهم‌ترین وسایل و ابزارهایی است که باید زمان مسافرت به طبیعت یا کمپینگ آن را به همراه داشته باشید. با کمک این چادر می‌توانید در دل طبیعت اقامت کرده و ساعاتی را در آن استراحت کنید. یکی از چالش‌هایی که مسافرین برای استفاده از چادر مسافرتی با آن روبرو هستند گرم کردن چادر مسافرتی است. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای داشتن یک چادر مسافرتی گرم بهره ببرید. در این مقاله آموزشی، بهترین روش‌ها را برای گرمایش چادر مسافرتی به شما عزیزان ارائه کرده‌ایم.

پیشنهاد خرید

چراغ های کمپینگ Dosulou

890,000 تومان890,000 تومانخرید کنید
چگونه چادر مسافرتی را گرم کنیم؟

آماده‌کردن همه‌ی تجهیزات سفر متناسب با فصل

اولین کاری که باید زمان سفر به طبیعت انجام دهید آماده‌کردن تجهیزات موردنیاز است. برای این که بتوانید در چادر کمپ کرده و مدت زمانی را در آن استراحت کنید باید از تجهیزات مختلفی بهره ببرید. این تجهیزات باید نسبت به فصل متفاوت باشند.

به طور مثال زمان مسافرت در تابستان نیازی نیست از لباس‌های گرم و زیاد استفاده کنید. از طرف دیگر برای مسافرت در زمستان باید از چادر سفری ضخیم و لباس‌های گرم بهره ببرید. تجهیزاتی مانند کیسه‌خواب، بخاری جیبی و… از مهم‌ترین تجهیزات برای مسافرت به طبیعت در فصل زمستان هستند.

نکاتی در رابطه با چادر زدن

زمانی که می‌خواهید در طبیعت اتراق کرده و در میان‌دشت و جنگل بخوابید باید از چادر یا خیمه مسافرتی استفاده کنید. برای برپاکردن چادر کمپینگ باید نکاتی مهم را در نظر داشته باشید تا کیفیت چادرمسافرتی شما دوستان عزیز بیشتر شود. این نکات عبارت‌اند از:

پیشنهاد خرید

باتوم فلزی کوهنوردی جمع شو

1,390,000 تومان1,390,000 تومانخرید کنید
گرم کردن چادر مسافرتی

1.    برپایی چادر در آفتاب نه سایه

مهم‌ترین نکته‌ای که می‌تواند علاوه بر بهبود کیفیت چادرزدن شما دوستان عزیز در گرم کردن چادر مسافرتی نیز مؤثر باشد برپاکردن چادر در آفتاب است. برخی از افراد فکر می‌کنند که باید چادر را در سایه بر پا کنند تا اشعه مستقیم خورشید به آن‌ها برخورد نکند.

اما این موضوع می‌تواند موجب سردشدن چادر شود. پارچه چادر مسافرتی در برابر اشعه‌های مضر خورشید مقاوم است. از طرف دیگر بادهای خنک در طبیعت بسیار زیاد بودن و در صورتی که چادر خود را در سایه برپا کنید سردتان خواهد شد.

2.    برپایی چادر در مکان خشک نه مرطوب

نکته دیگری که می‌تواند در بهبود کیفیت برپاکردن چادر یا خیمه مسافرتی به شما عزیزان دل کمک کند برپاکردن چادر در مکان خشک است. تا جایی که می‌توانید چادر مسافرتی را در چای مرطوب بر پا نکنید. بسیاری از چادرها در کفی خود از پارچه ضد آب استفاده نمی‌کنند و همین امر موجب خیس شدن درون چادر می‌شود. از طرف دیگر دمای مکان مرطوب خنک‌تر از مکان خشک است. مکان‌هایی مانند روی تخته‌سنگ و خاک‌های خشک می‌تواند بهترین انتخاب برای برپاکردن چادر باشد.

3.    برپایی چادر روی یک سطح عایق

سعی کنید روی یک سطح عایق چادر را بر پا کنید. در صورتی که می‌خواهید در طبیعت به کمپینگ بروید باید به همراه خود یک سطح عایق نیز ببرید تا زیر چادر مسافرتی از آن استفاده کنید. سطوح عایق معمولاً پارچه‌هایی خاص هستند که علاوه بر مقاومت در برابر آب، در برابر انتقال دما نیز مقاوم هستند.

در واقع استفاده از سطح عایق زیر چادر سفری یکی از روش‌های کاربردی برای گرم کردن چادر مسافرتی است. برخی از این عایق‌ها به صورت بادی یا چندلایه عرضه می‌شوند تا کف چادر را نرم تر کنند.

روش‌های گرم کردن چادر مسافرتی

یکی از چالش‌هایی که زمان مسافرت به طبیعت در فصل زمستان با آن روبرو هستید گرم کردن چادر مسافرتی است. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها چادر خود را در فصل زمستان گرم کنید. این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

پیشنهاد خرید

چراغ ریسه کمپ

940,000 تومان940,000 تومانخرید کنید
روش‌های گرم کردن چادر مسافرتی

1.    استفاده از کیسه‌ی آب گرم

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید به کمک آن به گرم کردن چادر مسافرتی بپردازید استفاده از یک کیسه آب گرم است. در فصل زمستان دمای هوا بسیار پایین می‌رود و همین دلیل خوابیدن در طبیعت را کمی سخت می‌کند.

اما گرمایش چادر مسافرتی با استفاده از کیسه آب گرم روشی کاربردی است. تنها کافی است این کیسه را با آبی که کمی از دمای جوش پایین آمده پر کنید. سپس کیسه آب را درون کیسه‌خواب و روی شکم یا پهلوی خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا دمای داخل کیسه‌خواب افزایش پیدا کند.

2.    استفاده از سنگ‌داغ توی چادر

روشی که می‌تواند به گرمایش چادر مسافرتی کمک فوق‌العاده‌ای بکند استفاده از یک سنگ‌داغ درون چادر است. شاید اول فکر کنید که این کار تأثیر خاصی در گرم‌شدن چادر ندارد؛ اما زمانی که چندین سنگ‌داغ را درون چادر قرار دادید متوجه می‌شوید که این سنگ‌ها چگونه می‌توانند در گرم کردن چادر مسافرتی کمک کنند.

این سنگ‌ها همانند بخاری عمل کرده و به‌ندرت هوای چادر را گرم می‌کنند. فقط باید حواستان باشد که این سنگ‌ها را روی پارچه قرار ندهید تا باعث سوختن یا آب‌شدن پارچه نشود. بهتر است برای این کار سنگ را روی یک سینی یا ظرف فلزی قرار دهید.

3.    استفاده از کیسه‌خواب

مهم‌ترین کاری که باید برای گرم کردن چادر مسافرتی انجام دهید استفاده از یک کیسه‌خواب ضخیم است. کیسه‌خواب به‌گونه‌ای طراحی شده که دورتادور بدن شما دوستان عزیز را پوشانده و تا قسمت زیر چانه بسته می‌شود. با استفاده از این کیسه می‌توانید به‌سرعت خود را گرم کنید.

کیسه‌خواب به شکلی طراحی شده که از آسیب‌دیدن کمر یا اعضای بدن شما عزیزان دل به دلیل قرارگیری روی سطح سخت زمین جلوگیری کند. استفاده از کیسه‌خواب علاوه بر زمان خواب، هنگام نشستن یا نوشیدن مایعات گرم نیز پیشنهاد می‌شود.

پیشنهاد خرید

مینی جت فن بی سیم برند Zunate

9,890,000 تومان9,890,000 تومانخرید کنید
استفاده از کیسه‌خواب

4.    در کنار هم بخوابید

ترفندی که پیشنهاد می‌کنیم برای گرم کردن چادر مسافرتی از آن استفاده کنید این است که زمان خوابیدن در چادر، نزدیک به هم بخوابید. دمای بدن افراد در کیسه‌خواب بالا رفته و به‌ندرت دمای درون کیسه را بیشتر می‌کند. اما نکته‌ای که باید بدانید این است که هر چه نزدیک‌تر باشید، تنفس گرم و دمای بدن به‌سرعت بیشتر و راحت‌تری به یکدیگر انتقال پیدا کرده و موجب می‌شود که زودتر گرمتان شود. در صورتی هم که تنها هستید با چیدن وسایل مختلف کنار خود به عنوان عایق می‌توانید به گرم‌شدن فضای خوابتان کمک کنید.

5.    قبل از رفتن توی چادر نرمش کنید

پیشنهاد می‌شود همیشه قبل از واردشدن به چادر مسافرتی نرمش کنید. همان‌طور که می‌دانید نرمش بدن روشی است که علاوه بر بهبود عملکرد بدن، موجب افزایش تپش قلب و جریان خون می‌شود. تپش قلب وقتی که افزایش پیدا کند، تنش در بدن بیشتر شده و به‌ندرت دمای بدن افزایش پیدا می‌کند. پس از این که با گرم شدن بدن تپش قلبتان بالا رفت به‌سرعت وارد چادر شده و از گرمای ایجاد شده در بدن خود برای گرم کردن چادر مسافرتی استفاده کنید.

6.    مایعات گرم بنوشید

یکی از ترفندهای کاربردی و فوق‌العاده مؤثری که می‌تواند در گرم کردن چادر مسافرتی و افزایش دمای بدن شما دوستان عزیز کمک کند مصرف نوشیدنی‌ها و مایعات گرم است. زمانی که گرم کرده و وارد چادر یا خیمه مسافرتی شدید به‌سرعت خود را درون کیسه‌خواب پیچانده و تا جایی که می‌توانید زیپ آن را بالا بکشید.

سپس یک نوشیدنی گرم مانند چای یا شکلات داغ بنوشید تا با واردشدن به مری و گذشت از بخش‌های مختلف بدن موجب گرم‌شدن درون بدن شما عزیزان دل شود. گرمایش چادر مسافرتی با این روش به‌سادگی و سرعت انجام می‌شود.

نوشیدن مایعات گرم

7.    استفاده از بخاری‌های مسافرتی

برای این که بتوانید به‌راحتی گرمایش چادر مسافرتی را انجام دهید می‌توانید از بخاری‌های مسافرتی استفاده کنید. استفاده از بخاری مسافرتی که در مدل‌های مختلفی وجود دارد می‌تواند به داشتن چادر مسافرتی گرم کمک کند.

بخاری مسافرتی در مدل‌های مختلف جیبی، برقی، الکلی و بنزینی تولید می‌شود. استفاده از این بخاری بسیار سریع و راحت بوده و با روشن‌کردن آن می‌توانید به‌راحتی موجب گرم کردن چادر مسافرتی خود شوید. می‌توانید بهترین مدل‌های بخاری جیبی و مسافرتی را از فروشگاه کی ام کالا بخرید.

8.    برداشتن برف از روی سطح چادر

اگر زمان مسافرت به طبیعت و پس از برپاکردن چادر کمپینگ با بارش برف مواجه شدید باید سعی کنید که کمترین میزان برف روی سطح چادر شما دوستان عزیز بنشیند. اول‌ازهمه باید از عایق رطوبت یا همان پارچه‌های ضد آب برای مقاوم کردن چادر در برابر بارش استفاده کنید.

اما اگر برف روی چادر نشست باید آن را پاک کنید. برف دارای دمای پایینی بوده و می‌تواند به‌راحتی سرمای بیرون را به درون چادر انتقال دهد. با کمک یک پاروی کوچک یا دستان خود برف را از روی چادر پاک کنید تا از سردشدن درون آن جلوگیری کرده باشید.

رعایت نکات ایمنی در گرم کردن چادر مسافرتی

تمامی ترفندهایی که در بخش قبل از گرم کردن چادر مسافرتی با هم بررسی کردیم روش‌هایی بی‌خطر و ایمن هستند. بااین‌حال باید نکات مهم را در فرایند گرمایش چادر مسافرتی یا چادر کمپینگ در نظر داشته باشید. مهم‌ترین نکات ایمنی این کار عبارت‌اند از:

  • هرگز سنگ یا فلز داغ را روی پارچه چادر قرار ندهید. این موضوع باعث سوختن یا آب‌شدن پارچه می‌شود.
  • از روشن‌کردن پیک‌نیک یا گازهای کوچک برای گرم کردن چادر استفاده نکنید؛ این کار خطر گازگرفتگی را افزایش می‌دهد.
  • پنچره‌ها نقش تهویه را برای چادرها دارند، پس بهتر است هنگام خواب بخش پایین پنچره باز گذاشته شود.
  • تا جای ممکن در داخل چادر مسافرتی خود یک کپسول آتش نشانی داشته باشید.
  • هر مدل سوخت مانند شمع یا هر وسیله دارای شعله را در محلی امن قرار دهید.
  • استفاده از چراغ خوراک‌پزی و روشنایی شعله دار در چادر اکیدا ممنوع.
  • حتما حواستان باشد که بادی که در محیط وجود دارد باعث نشود آتش به جادر شما نزدید شود و آتش سوزی رخ دهد.
  • حتما قبل از تاریک شدن هوا اقدام به روشن کردن آتش یا وسایل گرما‌زا کنید.

 

 

نکات ایمنی در گرم کردن چادر مسافرتی

سخن پایانی

چادر مسافرتی مهم‌ترین وسیله‌ای است که می‌تواند در مسافرت به طبیعت به شما عزیزان دل کمک کند. با استفاده از انواع چادر مسافرتی می‌توانید به‌راحتی در طبیعت اتراق کرده و به استراحت و خوابیدن بپردازید. در ماه‌های سرد سال طبیعت جذابیت‌های خود را دارد؛ اما دمای سرد آن دردسر بزرگی است.

اگر می‌خواهید در ماه‌های سرد سال به طبیعت سفرکرده و در چادر کمپینگ استراحت کنید باید با استفاده از روش‌های ذکر شده در این مقاله به گرم کردن چادر مسافرتی بپردازید. شما دوستان عزیز می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین مدل‌های چادر مسافرتی و چادر کمپینگ را از فروشگاه کی ام کالا بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − چهار =