بررسی کامل قطعات دوچرخه برقی

اجزا دوچرخه برقی به طور کامل الکتریکی هستند و حرکت را برای افراد مختلف در هر سنی، بسیار راحت می کنند. اجزای الکتریکی دوچرخه برقی با کیفیت، میزان عملکرد و قدرت دوچرخه را مشخص می کنند. استفاده از انواع دوچرخه های برقی به دلیل رشد جمعیت، حرکت جوامع به سمت حمل و نقل سبز و آسان تر کردن حرکت بسیار گسترش یافته است. اجزا دوچرخه برقی ها نیز تمامی قطعات دوچرخه های معمولی را دارا هستند ولی یک سری اجزای الکتریکی دارند که شناخت کاربری آن ها برای هر فردی که قصد خرید دوچرخه برقی را دارد، جزو واجبات است. با کسب اطلاعات دقیق درباره اجزا دوچرخه برقی خود، می توانید در هر زمانی طبق نیاز خرابی را تشخیص دهید و برای تعویض یا تعمیر قطعه مورد نظر اقدام کنید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا یک راهنمای جامع از اجزا دوچرخه برقی و کاربرد های آن را بیان کنیم. تا خریدی مطمئن تر و دقیق تر برای افزایش راحتی و حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده تان، داشته باشید.

بررسی کامل اجرا دوچرخه برقی

پیشنهاد خرید

اتل و کشش قابل تنظیم گردن techlove

4,350,000 تومان4,350,000 تومانخرید کنید

اجزای دوچرخه برقی

دوچرخه برقی یا E-bike دارای یک موتور الکتریکی است که به کاربر برای پدال زدن راحت تر کمک بسیاری می کند. مدل های مختلفی از این وسیله در دنیا تولید و عرضه شده است که هر کدام یک کاربرد مخصوص دارند. برخی از مدل های دوچرخه برقی برای رکاب زدن تولید شده و برخی دیگر شبیه به موتور سیکلت های کوچک هستند. به طور کلی اجزای اصلی دوچرخه برقی در هر نوعی، با یک دیگر تفاوت ندارند. در ادامه مطلب تمامی اجزا دوچرخه برقی را به صورت کامل معرفی می کنیم تا بتوانید با شناخت کافی، خرید دوچرخه برقی مد نظرتان را انجام دهید و در صورت نیاز، متوجه شوید که کدام قطعه از دوچرخه شما نیاز به تعویض یا تعمیر دارد.

  1. موتور دوچرخه برقی

موتور این دستگاه اکثرا در چرخ جلو یا عقب تعبیه می شود. ولی در بعضی از انواع دوچرخه برقی موتور روی بدنه و در وسط آن نصب می شود که به این دسته موتور میانی گفته می شود. موتور دوچرخه های برقی معمولی به صورت معمول کمتر از 1000 وات است که بسته به کاربرد، این توان متفاوت خواهد بود. موتور های الکتریکی که در ساخت دوچرخه برقی استفاده می شود، موتور های دی سی بدون جاروبک و دی سی هستند. همچنین امروزه دوچرخه های برقی با موتور BLDC تولید می شوند که بازدهی، هزینه نگهداری کم تر، طول عمر بالا و … نسبت به سایر موتور ها دارند.

  1. سیستم ترمز

یکی از اصلی ترین اجزا دوچرخه برقی سیستم ترمز آن است که در همه دوچرخه ها اهمیت فراوانی دارد. سیستم ترمز باید طبق کاربرد دوچرخه، سرعت را کنترل کند و بتواند در سرعت بالا سریعا توقف کند. اغلب در دوچرخه های برقی از دو نوع ترمز هیدرولیکی و دیسکی دستی استفاده می شود که بسته به نوع دوچرخه، در ساخت آن به کار برده می شوند.

بیشتر بدانید  دوچرخه برقی بخریم یا نه؟

اجزا دوچرخه برقی کدامند؟

  1. پدال ها

یکی از مهم ترین فاکتور های کمک کننده در اجزا دوچرخه برقی، سیستم پدال است که در برخی دوچرخه ها به جای آن، از سیستم شتاب دهنده استفاده می شود. این سیستم در مسیر هایی که شیب زیاد دارند و طولانی هستند، کمک بسیاری به فرد دوچرخه سوار می کند. سیستم شتاب دهنده در کنار تلاش فرد برای رکاب زدن استفاده می شود. به همین دلیل برای افراد بیمار یا میانسال کمک کننده بسیار خوبی است.

دوچرخه برقی برای آسانی در حرکت به وجود امده است. همانطور که می دانید اگر خسته شدید می توانید رکاب نزنید و گاز دهید تا دوچرخه حرکت کند. ولی سنسور پدال در این بخش بیشترین عملکرد و اهمیت را دارد و باعث حرکت دینام می شود.

  1. دسته ترمز و گاز دوچرخه برقی

دسته گاز در اجزا دوچرخه برقی مانند یک لوم یا دیمر عمل می کند و یکی از اجزای مهم کنترل دوچرخه برقی است. ترمز دوچرخه برقی نیز عملکرد توقف و ایست دوچرخه را بر عهده دارد که در انواع مختلف، قدرت های مختلفی دارد. عملکرد این دو سیستم بسار در کیفیت دوچرخه برقی و سواری مهم است و در صورت خرابی هر کدام باید تعویض شوند و یک سیستم گاز و ترمز جدید روی دوچرخه برقی نصب شود.

  1. کنترلر و درایور دوچرخه برقی

همانطور که از اسم این قطعه مشخص است، سیستم درایور یا کنترلر وظیفه فرمان حرکت و کنترل کردن دوچرخه برقی را بر عهده دارد. کارکرد این قطعه به این صورت است که نیرو به شکل ولتاژ به داخل آن می رود و با تقویت آمپر، نیرو خروجی موتور را ایجاد کرده و باعث کنترل و حرکت ان می شود. با گاز دادن یا پدال زدن نیرویی تولید می شود که باعث چرخیدن و حرکت موتور دوچرخه می شود و با افزایش ولتاژ، پدال زدن یا حرکت آسان تر و سریع تر می شود.

  1. نمایشگر دوچرخه برقی

نمایشگر دوچرخه برقی روی دسته فرمان دوچرخه تعبیه می شود و عملکرد موتور و دوچرخه را به کاربر نشان می دهد. احتمال خراب شدن نمایشگر دوچرخه برقی کم است. ولی اگر دچار ضربه شود یا در معرض رطوبت قرار بگیرد، ممکن است دچار مشکلاتی شود که به راحتی می توان ان را تعویض یا تعمیر کرد. نمایشگر دوچرخه توان موتور، میزان مسافت طی شده، میزان شارژ باتری دوچرخه و … را به فرد دوچرخه سوار نشان می دهد.

اجزا دوچرخه برقی جزء به جزء

  1. باتری دوچرخه برقی

در زمان های قدیم از باتری هایی با جنس لیتیوم خشک برای باتری دوچرخه استفاده می شده است. ولی با پیشرفت تکنولوژی باتری های لیتیوم یون جای ان ها را گرفته اند و به عنوان باتری دوچرخه برقی به کار می روند. باتری های لیتیوم یون قدرت بیشتر و طول عمر بالا تری نسبت به باتری های دیگر دارند. امروزه از باتری های لیتیوم پلیمر نیز به عنوان باتری دوچرخه استفاده می شود. باتری های دوچرخه برقی به عنوان یکی از مهم ترین اجزا دوچرخه برقی یک طول عمر مشخص دارند. به این صورت که عمر مصرفی ان ها بین 2 تا 4 سال است که با توجه به میزان کیفیت و مرغوب بودن باتری و نوع ان، متغیر است. دقت کنید که برای افزایش طول عمر باتری، هیچوقت آن را بدون شارژ رها نکنید. زیرا باعث خرابی و تحمیل هزینه های تعویض این بخش از دوچرخه می شود.

بیشتر بدانید  بهترین دوچرخه برقی در جهان

توجه به کیفیت در خرید دوچرخه برقی حرف اول را میزند. تمامی این قطعات بسته به برند و کیفیت دوچرخه ای که خریداری می کنید، عمر می کنند. پس بهتر است از ابتدای کار دوچرخه برقی با کیفیت از برند های خوب را خریداری کنید تا بتوانید سال های سال بدون نیاز به تعویض و تعمیر، از آن استفاده کنید. بهترین راه حل خرید دوچرخه برقی مرغوب با قطعات اورجینال، تهیه این محصول از صفحه خرید دوچرخه برقی بازرگانی بزرگ کی ام کالا است که علاوه بر ارائه خدمات پس از فروش، قیمت مناسبی نیز برای خدمات خود دریافت می کند.

اجزای دوچرخه برقی چیست؟

روش های مختلف استفاده از دوچرخه برقی

حال که با مهم ترین اجزا دوچرخه برقی به طور کامل آشنا شدید، بهتر است تا با مهم ترین روش هایی که می توانید توسط آن ها از دوچرخه برقی استفاده کنید نیز آشنا شوید تا بتوانید بهترین عملکرد را هنگام سواری با این وسیله بی نظیر، داشته باشید. افراد مختلف با توجه به شرایط خود مانند میزان مسافت مدنظر، سن و سال، وضعبت جسمی، حمل بار، ورزش و … می توانند به حالت های مختلفی از دوچرخه برقی استفاده کنند. مهم ترین روش های استفاده از دوچرخه برقی را در ادامه مطلب شرح می دهیم.

  • در معمولی ترین حالت می توانید توسط رکاب زدن و بدون دخالت موتور، دوچرخه سواری کنید و بسته به کاربرد مورد نظرتان، به مقصد برسید.
  • اگر خسته شدید یا به هر دلیلی رکاب زدن را متوقف کردید می توانید با استفاده از دسته گازی که روی فرمان دوچرخه قرار گرفته است، سرعت مورد نظرتان را مشخص کنید و یک سواری راحت داشته باشید.
  • در حالت پیشرفته تر و هنگامی که می خواهید موتور الکتریکی دوچرخه برقی به شما در کنار رکاب زدن کمک کند، می توانید سنسور کمک رکاب را به عنوان یک آپشن اضافی روی دوچرخه برقی نصب کنید. توسط این سنسور می توانید میزان نیروی موتور برای کمک و میزان نیروی خودتان در هنگام رکاب زدن را مشخص و انتخاب کنید.

بررسی کامل اجزا دوچرخه برقی و قطعات آن

پیشنهاد خرید

اجاق گاز مینی Green Lion

2,150,000 تومان2,150,000 تومانخرید کنید

نتیجه گیری

همانطور که می دانید، استفاده از دوچرخه برقی مزایای بی نظیری دارد که برای هر سنی، مناسب و مفید است. با استفاده از این وسیله به راحتی و بدون گیر افتادن در ترافیک به مقصد می رسید، می توانید ورزش کنید و از طبیعت کوهستان و جنگل لذت ببرید. اخیرا به دلیل افزایش توجه به هوای پاک و طرح سبز، استفاده از دوچرخه های برقی افزایش یافته است. خرید این وسیله شگفت انگیز و مدرن با اجزا دوچرخه برقی با کیفیت و برند، کلیه نیاز های شما را از حمل و نقل آسان در کنار حفظ سلامتی بر طرف می کند. همانطور که گفتیم بهترین راه برای اطمینان حاصل کردن از میزان کیفیت اجزا دوچرخه برقی ، این است که دوچرخه های برند را از فروشگاه های مطمئن و معتبر خریداری کنید تا بتوانید تا سالیان سال از این وسیله بی نظیر با اجزا دوچرخه برقی با کیفیت و مرغوب، استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نه =