اگر به دوچرخه‌سواری علاقه داشته باشید، احتمال زیاد این روزها نام دوچرخه برقی یا دوچرخه الکتریکی را شنیده‌اید. همان‌طور که از نام این سبک از دوچرخه پیدا است، علاوه‌بر رکاب زدن، با استفاده از باتری و نیروی الکتریکی نیز به‌حرکت در می‌آید.

دوچرخه برقی تحت عنوان E-bike نیز شناخته می‌شود و امروزه انواع زیادی از دوچرخه‌های الکتریکی در بازار وجود دارند. بعضی از دوچرخه‌ها، تنها یک موتور برقی کوچک دارند و فرد نیازی نیست برای پدال زدن انرژی زیادی را صرف کند، این در حالی است که بعضی از مدل‌های این دوچرخه شباهت بیشتری به موتور گازی دارند.

اکنون قصد داریم در این مطلب در خصوص انواع دوچرخه‌های برقی، نحوه کار و مزیت‌های انتخاب آن‌ها صحبت کنیم، بنابراین تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

پیشنهاد خرید

ساعت رومیزی و شعله معطر مدل Flame Aroma

2,620,000 تومان2,200,000 تومانخرید کنید
اطلاعات مفید در مورد دوچرخه برقی

انواع دوچرخه برقی

از آن جایی که دوچرخه‌های برقی کارکرد ساده‌ای دارند و در کنار کاربرد بالا، قیمت مناسبی دارند، یکی از محبوب‌ترین لوازم نقلیه در جهان به‌شمار می‌روند. سه نوع دوچرخه الکتریکی وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

کمک پدال

برای استفاده از این نوع دوچرخه‌های برقی به رکاب زدن نیاز دارید، در حقیقت این نوع از دوچرخه‌ها شبیه دوچرخه‌های عادی هستند، اما در مواقعی که سرعت کاهش پیدا کند، موتور کمک پدال به کمک شما می‌آید.

این نوع از دوچرخه برقی با دو حالت با دسته گاز یا بدون آن طراحی می‌شود. دوچرخه‌های برقی مجهز به کمک پدال، در بیشترین حالت ممکن، 32 کیلومتر در ساعت راه می‌روند. برای استفاده از این دوچرخه‌ها به گواهینامه نیازی نیست و همچنین محدودیت سنی خاصی برای استفاده از این دوچرخه‌ها تعیین نشده است.

مجهز به دسته گاز

برای استفاده از این نوع دوچرخه برقی به رکاب زدن نیازی ندارید و هر زمانی که می‌خواهید سرعت افزایش پیدا کند، تنها لازم است دسته گاز را فشار دهید. البته در صورتی که هنگام استفاده از این دوچرخه تنها با گاز کار کنید، باتری به سرعت خالی می‌شود. این نوع از دوچرخه، مانند دوچرخه کمک پدال حداکثر 32 کیلومتر در ساعت سرعت دارد و به گواهینامه نیازی نیست.

کمک پدال سرعتی

این نوع از دوچرخه برقی، دسته گاز ندارد و تنها مانند نوع اول به کمک پدال تجهیز است. حداکثر سرعت دوچرخه‌های برقی مجهز به کمک پدال سرعتی 45 کیلومتر در ساعت است. در بعضی از کشورها، افرادی که از این دوچرخه‌ها استفاده می‌کنند، باید حتما کلاه ایمنی داشته باشند. برای استفاده از این دوچرخه‌ها به گواهینامه نیازی نیست، اما برای افراد زیر سن 17 سال ممنوعیت دارد.

پیشنهاد خرید

دوچرخه برقی آفرود کاسویل T20R Coswheel

196,005,000 تومان196,005,000 تومانخرید کنید
دوچرخه های برقی

دوچرخه‌ های برقی چگونه کار می‌کنند؟

در حالت کلی، تفاوت دوچرخه برقی با دوچرخه معمولی در موتور دارای باتری است، به‌طوری که در شرایط سخت موتور دوچرخه‌های برقی به عنوان نیروی محرکه عمل می‌کند و به کمک دوچرخه‌سوار می‌آید.

برخی از افراد دوچرخه‌های برقی را نوعی اسکوتر یا حتی موتور سیکلت به‌حساب می‌آورند که تنها با سرعت کمتری حرکت می‌کند. اما این موضوع را بدانید که این دوچرخه‌ها، کاملا برقی نیستند، بلکه تنها به یک موتور الکتریکی تجهیز شده‌اند.

در دوچرخه‌ های برقی جدید معمولا یک صفحه نمایش کوچک وجود دارد که روی آن میزان شارژ، سرعت و حتی دیگر فاکتورها به‌نمایش درمی‌آید. از روی صفحه نمایش امکان تغییر میزان قدرت موتور دوچرخه وجود دارد. در بهترین حالت برای داشتن تجربه لذت‌بخش از دوچرخه‌سواری باید سرعت حرکت خود را با قدرت موتور تنظیم کنید.

به‌دلیل وجود موتور در دوچرخه‌های برقی دیگر فشار زیادی به پاهای دوچرخه‌سوار در هنگام رکاب‌زنی وارد نمی‌شود و فرد می‌تواند بدون خسته شدن تا ساعت‌ها دوچرخه را براند.

برای استفاده از دوچرخه‌های برقی، حداکثر سرعت تعیین می‌شود و به‌همین دلیل نیازی به دریافت گواهینامه یا بیمه نیست. البته به این موضوع دقت داشته باشید که قرار نیست تنها در محدوه مجاز سرعت دوچرخه حرکت کنید، بلکه با رسیدن به سرعت حداکثری، موتور دوچرخه نیروی محرکه را قطع می‌کند و می‌توانید با پدال زدن سرعت را افزایش دهید.

دوچرخه های برقی چگونه کار می‌کنند؟

مزیت‌های انتخاب دوچرخه برقی

بیشتر افرادی که به‌دنبال فعالیت دوچرخه‌سواری هستند، می‌خواهند از این روش به‌نوعی برای ورزش کردن استفاده کنند. اما با وجود موتوری که در دوچرخه‌های برقی وجود دارد، پس دیگر ورزش چه می‌شود؟

در ساخت دوچرخه‌های برقی به این مورد توجه شده است و تنها در هنگام نیاز باید از موتور دوچرخه به‌عنوان یک نیروی محرکه کمک بگیرید. اما به‌راستی دوچرخه‌های برقی چه مزیت‌هایی در مقابل دوچرخه معمولی دارند؟ در این بخش از مطلب به بیان مزیت‌های انتخاب دوچرخه برقی می‌پردازیم.

کالری سوزی در عین راحتی

احتمالا افراد زیادی تمایل دارند که با استفاده از دوچرخه به محل کار بروند، اما رسیدن به محیط کار با لباس‌های خیس از عرق، به هیچ عنوان ظاهر خوشایندی ندارد. خوشبختانه با وجود دوچرخه‌های برقی و وجود نیروی محرکه موتور، نیازی به پدال زدن ندارید و طبیعتا کمتر عرق می‌کنید. در حقیقت با استفاده از این دوچرخه‌ها در عین حال که کالری‌سوزی دارید، دیگر از کثیفی و بوی بد در امان هستید.

تفویت عضلات با استفاده از دوچرخه‌های برقی

درست است که دوچرخه‌های برقی در طی شدن سریع‌تر مسافت تاثیرگذار هستند، اما به‌دلیل وزن بیشتر در مقایسه با دوچرخه‌های عادی، می‌توانید با پدال زدن خودتان را به چالش بکشید و از طرفی عضلات شکم و پاها را تقویت کنید.

دوچرخه‌های برقی دوستدار محیط زیست

به‌دلیل عدم نیاز استفاده از بنزین و دیگر سوخت‌ها برای دوچرخه برقی، آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌شود. در صورتی که مردم به جای استفاده از اتومبیل‌های شخصی به استفاده از این نوع دوچرخه‌ها روی بیاورند، در نهایت زمینی پاک‌تر و سالم‌تر خواهیم داشت.

سفر ایمن‌تر با دوچرخه برقی

یقینا حتی سرعت دوچرخه‌های برقی جدید نیز نمی‌تواند به سرعت اتومبیل برسد و از طرفی با عبور از محدوده مخصوص دوچرخه‌ سوارها، احتمال تصادف با اتومبیل‌ها کاهش پیدا می‌کند. البته این تصور را نداشته باشید که دیگر دوچرخه‌های برقی امنیت کامل دارند و نیازی به رعایت قوانین نیست، بلکه هنگام استفاده از آن‌ها باید از کلاه ایمنی استفاده کنید.

پیشنهاد خرید

چراغ اضطراری 2500 لومن

5,370,000 تومان3,970,000 تومانخرید کنید
نکات مثبت انتخاب دوچرخه برقی

سخن نهایی

در این مقاله سعی کردیم، اطلاعات کامل و مفیدی در خصوص دوچرخه‌های برقی ارائه دهیم و همان‌طور که دیدید این نسل از دوچرخه‌ها بیشتر به‌دلیل وجود سیستم الکتریکی با دوچرخه‌های معمولی تفاوت دارند. بدون شک با کمک گرفتن از موتور در دوچرخه برقی، سرعت افزایش پیدا می‌کند و دیگر لازم نیست دوچرخه‌سوار انرژی زیادی را برای رکاب زدن صرف کند.

از فروشگاه کی ‌ام کالا می‌توانید برای خرید دوچرخه‌های برقی باکیفیت، از برندهای معتبر اقدام کنید و تجربه لذت‌بخش‌تری از دوچرخه‌سواری برای خودتان رقم بزنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =