دوچرخه برقی نوعی از انواع دوچرخه به شمار می رود، با این تفاوت که بر روی آن محلی برای نصب موتور الکتریکی و یک باتری تعبیه شده است. استفاده از این نوع دوچرخه برای هر فرد بسیار آسان است، به طوری که توانسته است در زمان بسیار کمی مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته و بسیار محبوب شوند. در ادامه قصد داریم تا شما را بیشتر با انواع دوچرخه برقی و کاربرد های آن آشنا کنیم، همراه ما باشید.

انواع دوچرخه‌ برقی

روش کار دوچرخه‌ برقی

دوچرخه های برقی در واقع دارای یک موتور الکتریکی می باشند که تنها به دوچرخه سوار در زمان رکاب زدن کمک می کنند. این کار که با کمک پدال انجام می شود، فشار رکاب زنی از روی پاهای فرد دوچرخه سوار برداشته شده و باعث می شود که حرکت دوچرخه بسیار راحت و آسان شود. در هر زمان به هر دلیلی که از سرعت حرکت دوچرخه کم شود، موتور موجود بر روی پدال دوچرخه، به دوچرخه سوار کمک می کند تا بتواند سرعت دلخواه خود را تنظیم کند.

برخی از دوچرخه ها در سربالایی ممکن است که یا از حرکت بایستند و یا سرعت آن ها بسیار کم شود، اما دوچرخه برقی نیز همچون مسیر عادی حرکت خود را ادامه می دهد. نوع دیگری از دوچرخه های برقی وجود دارند که همچون موتور سیکلت ها دارای دسته گاز می باشند، در این صورت دیگر نیازی به رکاب زدن توسط فرد دوچرخه سوار نمی باشد.

انواع دوچرخه برقی

همانطور که می دانید دوچرخه برقی دارای انواع مختلفی است کخ از نظر وزن، کاربرد و… با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه به معرفی هر یک از انواع آن می پردازیم.

دوچرخه برقی شهری

از دیگر انواع دوچرخه برقی، می توان از دوچرخه برقی شهری نام برد که نسبت به سایر دوچرخه ها، از وزن سنگین تری برخوردار هستند، بنابراین امروزه از آن ها استقبال کمتری می شود. جنس اغلب این دوچرخه های برقی معمولا از فولاد است و بهترین انتخاب برای سرگرمی به شمار می روند. حالت قرار گیری و نشستن بر روی دوچرخه برقی شهری، به صورت عمودی است، به همین دلیل به راحتی می توان دوچرخه سواری کرد.

در صورتی که قصد دارید بار سنگینی را جابجا کنید، توصیه می کنیم از این دوچرخه استفاده نکنید. دوچرخه برقی شهری تنها برای سفرهای کوتاه که در مسیر موانع زیادی وجود ندارد، مناسب می باشند. در زمان خرید دوچرخه برقی شهری، سعی کنید باتری خوبی را انتخاب کنید، زیرا از آن جایی که دوچرخه برقی شهری به راحتی می توان سرعت آن را افزایش داد، بنابراین باتری آن در زمان کمی تمام می شود.

دوچرخه برقی شهری

دورچرخه برقی تاشو

دورچرخه برقی تاشو، نوعی دیگر از انواع دوچرخه برقی به شمار می روند که در مقابل دوچرخه های معمولی وزن کمتری دارند. از مزیت های اصلی این نوع دوچرخه می توان به نشستن راحت روی آن به مدت طولانی اشاره کرد، چرا که نحوه نشستن بر روی آن ها، به صورت عمودی می باشد. اگر قصد سفرهای طولانی مدت و به صورت ترکیبی با دوچرخه را داشته باشید، دوچرخه برقی تاشو می تواند بهترین انتخاب برای شما به شمار رود. زیرا می توانید یک قسمت از مسیر خود را با دوچرخه و قسمت دیگر را با دیگر انواع وسایل نقلیه طی کنید.

در این صورت دوچرخه خود را که قابلیت تا شدن دارد را به طور کلی جمع کرده و در همراه خود خواهید برد. دوچرخه برقی تاشو، نسبت به سایر مدل های دوچرخه، از قیمت گران تری برخوردار است. همچنین در صورت خراب شدن، هزینه تعمیر و نگهداری از آن بسیار زیاد می باشد. اما این دوچرخه از مزایای منحصر به فردی نیز برخوردار است که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • قابلیت حمل آسان
  • سازگاری با محیط زیست
  • استفاده از آن بدون نیاز به دریافت گواهینامه
  • چراغ عقب و ترکبند به صورت آپشنال
  • قابلیت حرکت آهسته
  • دارای سیستم پدال کمکی (PAS) و 6 حالت عملکردی مختلف

دورچرخه برقی تاشو

دوچرخه برقی هیبریدی

یکی از بهترین انواع دوچرخه برقی، دوچرخه برقی هیبریدی می باشد که با کمک آن می توانید هم از میان موانع عبور کنید و هم از حداکثر سرعت آن استفاده نمائید. درواقع می توان گفت که دوچرخه های هیبریدی ترکیبی از دو نوع دوچرخه معمولی و دوچرخه کوهستانی می باشند. این دوچرخه ها به لحاظ وزن نسبت به دیگر دوچرخه ها سنگین تر می باشند. این دوچرخه برای پیمودن مسیر های کوتاه مناسب است. دوچرخه های هیبریدی قدرت کافی برای غلبه بر موانع را دارند و همچنین توانایی حمل بار را دارند. اما نیازی به استفاده از این دوچرخه برای حمل بار یا انجام کارهای سنگین نمی باشد.

دوچرخه برقی هیبریدی

دوچرخه برقی کوهستانی

یکی دیگر از انواع دوچرخه برقی که دارای وزن بسیار سنگینی می باشند، می توان به دوچرخه برقی کوهستانی اشاره کرد. این نوع دوچرخه برقی، دارای سرعت کمی است، اما می تواند از میان موانع مختلف به راحتی عبور کند. برخی از افراد در این باورند که دوچرخه برقی کوهستانی از اصطکاک کمی برخوردار است و از موتور های میل لنگ محرک در آن ها استفاده می شود. همین امر سبب می شود که بتوانند به راحتی آب بندی شده و در زمان عبور از میان موانع مختلف، عملکرد بهتری از خود نشان دهند.

نکته ای که باید در زمان خرید دوچرخه برقی کوهستانی مد نظر خود قرار دهید، این است که از آن جایی که با این دوچرخه برقی می خواهید از میان موانع سخت و سنگ ها عبور کنید، بنابراین باید دوچرخه ای که می خرید بسیار محکم باشد تا بتوان در این شرایط از آن به خوبی استفاده نمود. برق دوچرخه برقی یکی دیگر از موارد مهمی است که معمولا در اکثر دوچرخه های برقی وجود دارد و کاربرد اصلی آن، جذب ضربات وارده می باشد و باعث می شوند از آسیب دیدن شما و همچنین اجزای دیگر دوچرخه برقی کوهستانی همچون باتری، موتور و… محافظت کنند.

دوچرخه برقی کوهستانی

انواع تجهیزات دیگر دوچرخه‌ برقی

دوچرخه های برقی علاوه بر موتور و باتری، مجهز به تجهیزات دیگری هم می باشند که در زمان خرید، همراه آن می باشند. در این صورت اگر قصد خرید هر یک از انواع دوچرخه برقی دارید، توجه داشته باشید که امکانات و تجهیزات آن به طور کامل وجود داشته باشند. حال این تجهیزات عبارتند از:

  • چراغ: یکی از مهمترین تجهیزاتی که به ایمنی مسافر کمک می کند، چراغ می باشد. چراغ هایی که در دوچرخه های برقی با کیفیت وجود دارد، نسبت به سایر دوچرخه ها با کیفیت تر می باشند. در زمان خرید انواع دوچرخه برقی، دوچرخه مورد نظر را بررسی کنید که دارای چراغ باشد.
  • تلفن هوشمند: برخی از دوچرخه های بی سیم از قابلیت نصب انواع اپلیکیشن ها و برخی مسیریاب ها و همچنین تلفن های هوشمند را دارند. علاوه بر آن، می توانید برخی از نرم افزار های قفل موجود در بازار را بر روی آن ها نصب کنید و به کمک آن ها، قفل دوچرخه را باز و یا بسته کنید.
  • نمایشگر های LCD روی فرمان: از جمله امکاناتی است که به دوچرخه سوار این قابلیت را می دهد تا بتواند میزان شارژ باقی مانده باتری دوچرخه، وضعیت کمک پدال، میزان کیلومتر طی شده، سرعت دوچرخه و… را در صفحه نمایش آن مشاهده کند.
  • جعبه یا سبد حمل بار: معمولا بر روی هر یک از انواع دوچرخه برقی، جعبه یا سبدی به منظور حمل بار قرار داده می شود. این سبد ها به دلیل مقاومت بسیاری که دارند، قابلیت حمل بارهای سنگین را دارند. همچنین شما نیز این امکان را دارید تا این جعبه ها را جداگانه خریداری کرده و به دوچرخه خود متصل کنید. اما باید توجه داشته باشید، سبدی بخرید که متناسب با مدل دوچرخه شما باشد.

انواع تجهیزات دیگر دوچرخه‌ برقی

در نتیجه

در این مطلب با انواع دوچرخه برقی به طور کامل آشنا شدیم. مهمترین نکته ای که باید در زمان خرید دوچرخه برقی مدنظر خود قرار دهید، این است که دوچرخه مورد نظر مناسب شما باشد. به عبارتی اگر قصد دارید دوچرخه ای با سرعت شتاب بالا، بزرگ  و سنگین را خریداری کنید، مطمئن شوید که با آن راحت خواهید بود و به راحتی خواهید توانست رکاب بزنید.

برای خرید دوچرخه برقی، فروشگاه های بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها خریداری کنید، اما اگر سایت کی ام کالا را برای خرید دوچرخه انتخاب کنید، می توانید انواع دوچرخه را با قیمت و مشخصات آن ها مشاهده کرده و پس از بررسی کامل برای خرید آن اقدام کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 3 =