امروزه هیچ کسی نمی‌تواند پیشرفت تکنولوژی را در عرصه‌های مختلف منکر شود، به‌طوری که در هر زمینه‌ای شاهد ورود تکنولوژی به زندگی بشر هستیم. شاید تا سال‌ها قبل، انجام دادن بسیاری از کارها غیر ممکن بود، اما امروزه با طراحی محصولات نوآورانه و خلاقانه دیگر غیر ممکنی وجود ندارد.

تا چندین سال پیش اگر نیازی به تصویربرداری از زاویه بالا بود، باید با دوربین و دیگر تجهیزات لازم در هواپیما این کار انجام می‌شد که بدون شک در کنار هزینه بالا وقت زیادی نیز لازم بود، اما امروزه با طراحی پهباد های کنترلی دیگر این کار به آسانی انجام می‌شود.

پهباد کنترلی یا کوادکوپتر یکی از انواع مولتی روتورها است و با استفاده از یک دوربین و کنترل از راه دور، تصویربرداری و فیلم‌برداری از زاویه بالا را انجام می‌دهد. در این مطلب قرار است به پاسخ این سوالات بپردازیم که کوادکوپتر چیست؟ چه انواعی دارد و در حوزه‌های مختلف چه کاربردهایی را شامل می‌شود؟ بنابراین تا انتها همراه کی‌ام کالا باشید.

پهباد ها

کوادکوپتر چیست؟

همان‌طور که گفتیم کوادکوپتر یکی از انواع مولتی روتورها است. مولتی روتورها پرنده‌های کوچکی هستند که سرنشین ندارند و با قابلیت کنترل از راه دور، می‌توانند تصویربرداری و فیلم‌برداری را از زاویه بالا انجام دهند.

کوادکوپترها دارای چهار موتور به همراه بازو و ملخ هستند. دلیل تعادل پهباد کنترلی هنگام بلند شدن به بالانسی که بین ملخ‌ها ایجاد شده برمی‌گردد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید چرا به این وسیله کوادکوپتور می‌گویند؟ از آن جایی که کلمه Quad (کواد) به معنای چهار و کلمه Copter (کوپتر) به‌معنای گرداننده است، منظور از کوادکوپتر وسیله‌ای است که با استفاده از نیروی چهار موتور می‌تواند به حرکت در بیاید.

حال پهباد ها متناسب با نیاز افراد، قابلیت‌هایی به آن‌ها اضافه شده است که در چند دسته حرفه‌ای، نیمه حرفه‌ای و تفریحی سرگرمی قرار می‌گیرند که در ادامه در خصوص هر یک اطلاعات دقیق‌تری ارائه می‌دهیم.

پیشنهاد خرید

اتو بخار دستی

1,860,000 تومان1,860,000 تومانخرید کنید

کاربردهای پهباد کنترلی

تصور کاربردی که بیشتر افراد از کوادکوپتر دارند، تنها قابلیت تصویربرداری و عکس‌برداری این وسیله است در صورتی که این‌طور نیست. از این رو، در ادامه می‌توانید با کاربردهای پهبادها در حوزه‌های مختلف آشنا شوید.

کاربرد نظامی

در ماموریت‌های سری و نظامی از کوادکوپتر برای شناسایی گروه و سازمان‌های خطرناک استفاده می‎کنند. برای مثال یک شرکت کانادایی یک کوادکوپتر با نام Aeryon Scout ساخت که می‌توانست بدون ایجاد حتی کم‌ترین صدا در یک محیط قرار بگیرد و عکس و فیلم تهیه کند.

تحویل و جابه‌جایی

در سال 2019، از کوادکوپتر برای جابه‌جایی دارو برای کمک‌رسانی به مریض‌ها استفاده کردند. بعد از این اتفاق، دیگر برای جابه‌جایی بسته‌های مختلف می‌توان از کوادکوپتر کمک گرفت. آمازون و علی بابا، دو شرکت معروف خارجی در پی آن هستند که از این قابلیت پهباد کنترلی استفاده کنند.

جابه‌جایی با کوادکوپتر ها

تهیه فیلم و عکس

از جمله کاربردهای رایج پهبادهای کنترلی تهیه فیلم و عکس است، به‌طوری که در کشور آمریکا، تصویربرداری و عکس‌برداری با استفاده از این ابزار به یک صنعت با درآمد بالا تبدیل شده است. بسیاری از عکاسان با استفاده از کوادکوپتر دوربین دار تصاویری ثبت می‌کنند که امکان ثبت آن تصاویر با دوربین‌های معمولی و حتی حرفه‌ای وجود ندارد.

امدادرسانی

در شرایطی مانند سیل و زلزله که امکان دسترسی به بعضی از نقاط مشکل است با استفاده از کوادکوپترها امکان ثبت فیلم و بررسی شرایط وجود دارد. در آینده‌ای نه چندان دور دیگر می‌توان با استفاده از کوادکوپتر برای امدادرسانی بهره برد، البته این حوزه هنوز نیاز به پیشرفت بیشتری دارد.

انواع کوادکوپتر

کوادکوپترها انواع مختلفی دارند، اما در همه آن‌ها چهار ملخ روی چهار بازو قرار گرفته است و برای به حرکت درآوردن هر ملخ یک موتور درنظر گرفته شده است. کوادکوپترهای به روش‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند، اما از جمله رایج‌ترین دسته‌بندی‌ها همان است که در سه دسته حرفه‌ای، نیمه حرفه‌ای و تفریحی سرگرمی قرار بگیرند.

کوادکوپتر حرفه ای

کوادکوپترهای حرفه‌ای یا هلی شات، از آن نظر به این ابزار حرفه‌ای اطلاق می‎شود که به‌دلیل داشتن دوربین‌ بسیار باکیفیت امکان فیلم‌برداری حرفه‌ای با آن‌ها قابل انجام است. از این نوع از کوادکوپتر برای ساخت تیزرهای تبلیغاتی، تهیه فیلم سینمایی و حتی تصویربرداری و آنالیز تقشه هوایی استفاده می‌کنند.

عامل تعیین‌کننده قیمت کوادکوپترهای حرفه‌ای باتری آن‌ها است، چرا که با بیشتر بودن ظرفیت باتری، طبیعتا امکان استفاده طولانی‌مدت‌تر وجود دارد. همچنین پهباد کنترلی حرفه ای از ویژگی‌های دیگری مانند قابلیت حفظ ارتفاع اتوماتیک، تعقیب و گردش به دور سوژه، حرکت درد مسیر تعیین‌شده، برخورداری از GPS، حالت‌های مختلف هوشمند پرواز و حتی تیکاف و لندینگ اتوماتیک برخوردار است.

انواع کوادکوپتر

کوادکوپتر نیمه حرفه ای

این نوع از کوادکوپتر را می‌توان به‌نوعی یک حد واسط بین کوادکوپترهای حرفه‌ای و تفریحی سرگرمی به‌حساب آورد. برای این دسته از کوادکوپترها از پیش محل دوربین تعیین شده است، بنابراین حتی برای آن‌هایی که دوربین ندارند امکان نصب دوربین وجود دارد.

مدت زمان استفاده از این نوع کوادکوپتر در مقایسه با مدل حرفه‌ای کمتر است و تنها در بازه زمانی 10 الی 15 دقیقه می‌تواند پرواز کند، البته در صورت نیاز به افزایش مدت زمان استفاده، می‌توان از باتری یدک استفاده کرد.

این نوع از کوادکوپتر برای افرادی که به تازگی وارد این حوزه کاری شده‌اند، بسیار مناسب است، چرا که در صورت عدم مهارت کافی و به پرواز درآوردن پهباد های حرفه ای امکان برخورد به موانع و طبیعتا ضرر زیاد وجود دارد.

از جمله ویژگی‌های کوادکوپتر نیمه حرفه ای می‌توان به قابلیت حفظ ارتفاع، تیکاف و لندینگ خودکار، انجام حرکات سه بعدی و سیستم هدلس مود اشاره کرد.

کوادکوپتر تفریحی و سرگرمی

از نام این دسته از کوادکوپتر مشخص است که بیشتر با هدف سرگرمی و تفریح ساخته شده است، کوادکوپترهای این دسته از در مقایسه با دیگر انواع کوچک‌تر هستند و دوربین ندارند.

البته امکان نصب دوربین روی این دسته از پهباد ها وجود دارد، اما اگر به‌دنبال تصویربرداری و فیلم‌برداری با این وسیله هستید، بهتر است یکی از دو مدل نیمه‌ حرفه‌ای یا حرفه‌ای را انتخاب کنید. در بیشترین حالت ممکن کوادکوپترهای تفریحی سرگرمی برای مدت زمان 10 دقیقه به پرواز در می‌آیند و از طرفی قابلیت‌های کمتری دارند.

پیشنهاد خرید

ظروف آشپزی قابلمه کمپینگ

1,540,000 تومان1,540,000 تومانخرید کنید

خرید پهباد کنترلی

همان‌طور که دیدید انواع پهباد ها را می‌توان در سه دسته اصلی حرفه‌ای، نیمه‌حرفه‌ای و مخصوص تفریح و سرگرمی تقسیم‌بندی کرد، اما در مواردی کوادکوپترها را بر اساس دوربین و همچنین محیط استفاده دسته‌بندی می‌کنند.

بنابراین برای خرید کوادکوپتر ابتدا هدف خود را از استفاده از آن مشخص کنید و سپس به تناسب هدف، برای خرید اقدام کنید. در فروشگاه کی ام کالا می‌توانید تنوع بی‌نظیری از پهباد های کنترلی را شاهد باشید که در کنار کیفیت بسیار بالا، قیمت بسیار مناسبی دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =