یکی از سخت‌ترین کارهای مربوط به نظافت از خانه، کشیدن جاروبرقی است، اما خوشبختانه با وجود پیشرفت تکنولوژی در تمام زمینه‌ها، طراحی جاروبرقی رباتیک کار را بسیار آسان کرده است. برای افرادی که به‌دلیل مشغله زیاد، وقت کافی برای جاروبرقی کشیدن ندارند یا از کار با جاروبرقی‌های معمولی خسته شده‌اند، جاروبرقی‌های رباتیک بهترین انتخاب به‌شمار می‌روند.

اما به‌ این دلیل که این سبک از جاروبرقی‌ها جدید هستند، امکان دارد عموم مردم اطلاعات زیادی از آن‌ها نداشته باشند، از این رو تصمیم داریم در این مطلب در خصوص نحوه کار جاروبرقی‌های رباتیک و مزیت‌ها و معایب خرید این وسیله صحبت کنیم، بنابراین تا انتهای مطلب همراه کی‌ام کالا باشید.

جاروبرقی رباتیک چیست؟

جاروبرقی رباتیک که به نام‌های جاروبرقی هوشمند یا ربات جاروبرقی نیز شناخته می‌شود، امروزه بسیار محبوب شده است، چرا که توانسته است روند جاروکشیدن را بسیار تسهیل کند. جاروبرقی‌های رباتیک به صورت کاملا هوشمند کار می‌کنند، به‌طوری که تنها با فشردن یک کلید، جاروکشی به صورت اتوماتیک شروع شده و بعد از نظافت محیط، ربات جاروبرقی به محل اولیه خود یعنی شارژر برمی‌گردد. حال بعضی از مدل‌های جاروبرقی رباتیک، به تی‌کشی نیز تجهیز شده‌اند.

این مدل‌ از جاروبرقی‌ها، معمولا قطر 30 سانتی‌متر و ارتفاع 8 سانتی‌متر دارند، البته این اندازه‌ها حدودی است و امکان دارد اندازه‌ها در بعضی از مدل‌های جاروبرقی متغیر باشد. جاروبرقی رباتیک از قابلیت پیمایش اتوماتیک بهره می‌برند، به‌طوری که می‌توانند تمام نقاظ خانه را نظافت کنند.

جاروبرقی‌های رباتیک

پیشنهاد خرید

دوچرخه برقی آفرود کاسویل coswheel T20

158,555,000 تومان158,555,000 تومانخرید کنید

نحوه کار جاروبرقی‌های رباتیک

حال احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که این نوع از جاروبرقی چگونه کار می‌کند؟ این مدل از جاروبرقی به یک سری برس مانند یا میله برس چرخان مجهز است که برای جمع‌آوری کثیفی‌ها و گردوغبار از روی زمین به حرکت در می‌آید.

این نوع از جاروبرقی‌ها مشابه جاروبرقی‌های معمولی هستند، با این تفاوت که کاملا هوشمند برنامه‌ریزی شده‌اند، به‌طوری که در این مدل از جاروبرقی حسگرهای مختلفی وجود دارد که این حسگرها، در کنار شناسایی محیط، مسیر را شناسایی می‌کنند تا از موانع مسیر اطلاع پیدا کنند. حسگرهای موجود در جاروبرقی رباتیک متناسب با شرایط مختلفی تعبیه شده‌اند، برای مثال حسگرهای شناسایی مانع، موانع را شناسایی می‌کند تا از برخورد جاروبرقی به موانع جلوگیری کنند.

از طرفی جاروبرقی‌های رباتیک از قدرت مکش بالایی برخوردار هستند، به‌طوری که حتی چندین بار از نقاط موردنظر حرکت می‌کنند تا از تمیزی منطقه موردنظر اطمینان پیدا کنند، این سبک از جاروبرقی‌ها می‌توانند حتی موی حیوانات و گردوغبار را نیز پاک کنند و نظافت سطوحی مثل زیر کابیت و زیر مبل‌ها را نیز به‌راحتی انجام می‌دهند.

در حالت کلی می‌توان نحوه کار جاروبرقی رباتیک را به این صورت دانست که این مدل از جاروبرقی، ابتدا توسط برس‌های کناری، ذرات را به سمت برس اصلی هدایت می‌کند تا تمام آلودگی‌ها از روی زمین جمع‌آوری شود. پاک‌سازی لکه‌ها و گردوغبار از روی زمین برعهده لاستیک غلتان است و در نهایت موتور، هدایت تمام ذرات را به سمت مخزن برعهده دارد. در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم که بعضی از مدل‌های جاروبرقی رباتیک، به مخزن آب نیز تجهیز شده‌اند، به‌طوری که بعد از انجام مراحل بالا، تی‌کشی را نیز انجام می‌دهند.

مزیت‌های خرید جاروبرقی رباتیک

بعد از آشنایی با نحوه کار جاروبرقی‌های رباتیک، اکنون بد نیست بدانید که این سبک از جاروبرقی از چه مزیت‌هایی برخوردار هستند که تا این اندازه محبوب واقع شده‌اند، بنابراین در ادامه در خصوص مزیت‌های استفاده از این مدل جاروبرقی توضیح می‌دهیم.

مزیت‌های خرید جاروبرقی رباتیک

قابلیت تنظیم زمان برای شروع جاروکشی

معمولا تمام مدل‌های جاروبرقی‌های رباتیک از قابلیت برنامه‌دهی بهره می‌برند، با این قابلیت می‌توانید به جاروبرقی برنامه دهید تا چه زمانی از روز و حتی چه روزهایی در هفته، نظافت محیط را شروع کند. با این قابلیت دیگر نیازی به حضور شما در آن زمان نیست، چرا که به صورت خودکار جاروبرقی کار خود را شروع می‌کند.

قابلیت جاروکشی تمام سطوح

بیشتر جاروبرقی‌های رباتیک از پس نظافت تمام سطوح برمی‌آیند، اما مدل‌های ساده‌تر به‌طور معمول از پس جاروکشی فرش خیلی خوب برنمی‌آیند، به این صورت که روی فرش‌ها با پرزهای بلند، احتمال گیر کردن وسیله وجود دارد. بنابراین اگر به‌دنبال جاروبرقی رباتیک هستید که از پس جاروکشی فرش نیز به‌خوبی بربیاید، لازم است که کمی بیشتر هزینه کنید تا از حسگر تشخیص فرش برخوردار باشد.

امکان کنترل از راه دور جاروبرقی رباتیک

برای راه‌اندازی مدل‌های قدیمی‌تر جاروبرقی‌های رباتیک باید دکمه روی دستگاه را فشار دهید، این در حالی است که مدل‌های جدیدتر به قابلیت کنترل از راه دور تجهیز شده‌اند. با این قابلیت تنها لازم است اپلیکیشن مخصوص برنامه را نصب کنید تا از هر جایی بتوانید جاروبرقی را کنترل کنید.

وقتی نظافت محیط تمام شد از طریق اپلیکیشن برایتان پیام ارسال می‌شود یا اگر برای جاروبرقی مشکلی پیش بیاید، پیام هشدار برایتان می‌آید. در کنار همه این‌ها، بعضی از مدل‌ها از قابلیت تصویربرداری نیز برخوردار هستند و می‌توانند عکس و ویدیو نیز برایتان ارسال کنند.

تعبیه حسگرهای متنوع در جاروبرقی‌های رباتیک

اگر قرار باشد که جاروبرقی‌های رباتیک به تمام موانع برخورد کنند، علاوه‌بر آسیب به وسایل خانه، خود جاروبرقی نیز خراب می‌شود. از این رو، جاروبرقی‌ها به حسگرهای فروسرخ برای تشخیص مانع تجهیز شده‌اند، بعضی از مدل‌های جدیدتر این وسیله از قابلیت دید 360 درجه نیز بهره می‌برند.

قابلیت دید 360 درجه با استفاده از اسکنرهای لیزری، حسگرها و دوربین‌ها، نقشه‌ای از محیط را تهیه می‌کنند و موقعیت مکانی موانع را در حافظه خود می‌سپارند. همچنین اغلب مدل‌های جاروبرقی رباتیک از قابلیت حسگر اختلاف سطح نیز برخوردار هستند که این قابلیت از سقوط وسیله از پله جلوگیری می‌کند.

امکان شارژ اتوماتیک

جاروبرقی‌های رباتیک به‌طور معمول تنها می‌توانند یک ساعت به‌طور مداوم کار کنند و برای شارژ مجدد به 2 الی 3 ساعت زمان احتیاج دارند. حال بعضی از مدل‌های این جاروبرقی را باید بعد از پایان شارژ، خود کاربر باید روی پایه شارژر قرار دهد، در حالی که بعضی از مدل‌های دیگر کمی مانده به اتمام شارژ به صورت خودکار به سمت شارژر می‌روند. مدل‌های پیشرفته‌تر بعد از شارژ خودکار، دوباره به همان نقطه‌ای برمی‌گردند که کار را رها کرده‌اند و جاروکشی را شروع می‌کنند.

شارژر جاروبرقی رباتیک

تعیین دیوار مجازی

در مدل‌های ابتدایی باید کاربر جاروبرقی را از این اتاق به اتاق دیگر برای جاروکشی جابه‌جا کند، این در حالی است که مدل‌های پیشرفته می‌توانند بین اتاق‌ها جابه‌جا شوند، حال این قابلیت می‌تواند باعث شود که جاروبرقی به هر محیطی وارد شود، برای مثال اگر در سرویس بهداشتی و حمام باز باشد، نظافت این محیط‌ها را نیز انجام می‌دهد. حال با قابلیت دیوار مجازی، می‌توانید محدوده حرکتی جاروبرقی رباتیک را محدود کنید و مطمئن باشید که ربات از مرزهای تعیین شده فراتر نمی‌رود.

فیلتر هپا

در جاروبرقی‌های معمولی و رباتیک، فیلتر یکی از اجزای اصلی و مهم است، چرا که در پاکیزگی بیشتر هوای برگشتی از دستگاه اثر می‌گذارد. این فیلترها تنوع مختلفی دارند، یکی از بهترین انواع فیلتر، هپا نام دارد که این فیلتر ذرات حداکثری گردوغبار را جذب کرده و از ورود به هوای برگشتی جلوگیری می‌کند. جاروبرقی‌های رباتیکی که از فیلتر هپا برخوردار هستند، برای افراد مبتلا به آلرژی و کسانی که حیوان خانگی دارند، انتخاب بسیار مناسبی به‌شمار می‌روند.

فیلتر هپا در جاروبرقی‌های رباتیک

پیشنهاد خرید

دوچرخه برقی آفرود کاسویل T20R Coswheel

196,005,000 تومان196,005,000 تومانخرید کنید

معایب خرید جاروبرقی‌های رباتیک

طبیعتا هر وسیله‌ای در کنار مزیت‌های فراوان، معایبی نیز دارد و شما به‌عنوان خریدار جاروبرقی رباتیک باید ببینید که کدام مورد برایتان اهمیت بیشتری دارد، از این رو در ادامه بعضی از نکات منفی مربوط به این وسیله را بیان می‌کنیم.

  • سروصدا زیاد: بعضی از مدل‌های این جاروبرقی، سروصدای زیادی دارند. البته بیشتر افراد وقتی که در خانه نیستند، جاروبرقی را روشن می‌کنند تا هنگام برگشت به خانه، محیط تمیز باشد. اما اگر برایتان مهم است که جاروبرقی سروصدا زیادی تولید نکند، بهتر است در هنگام خرید، مدلی را انتخاب کنید که سروصدای کمتری تولید می‌کند.
  • حسگرها: درست است که حسگرها برای عملکرد بهتر وسیله تعبیه شده‌اند، اما گاهی از عملکرد صحیح وسیله جلوگیری می‌کنند. برای مثال نمی‌توانند سیاهی بخشی از فرش را از ارتفاع تشخیص دهند، پس در همان بخش از حرکت باز می‌ایستند.
  • جاروکشی هر محیطی: این قابلیت خیلی مناسب نیست، چرا که امکان دارد جاروبرقی را از وسط سرویس بهداشتی پیدا کنید. اگر چه در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم که بعضی از مدل‌ها از قابلیتی به نام دیوار مجازی بهره می‌برند و اگر جاروبرقی رباتیک از این قابلیت بهره ببرد، دیگر جاروکشی هر محیطی را انجام نمی‌دهد.
  • قیمت بالا: این سبک از جاروبرقی مزیت‌های زیادی دارد و از تکنولوژی خاصی بهره می‌برند، پس دیگر بهتر است انتظار قیمت پایین در حد جاروبرقی‌های معمولی را نداشته باشید.
  • قدرت مکش: این سبک از جاروبرقی‌ها از پس نظافت هر محیطی برمی‌آیند، اما قدرت مکش بعضی از مدل‌های این سبک در مقایسه با جاروبرقی‌های معمولی کمتر است.

سخن نهایی

همان‌طور که دیدید، جاروبرقی‌های رباتیک انتخاب مناسبی هستند، چرا که مزیت‌های بسیاری در برابر جاروبرقی‌های معمولی دارند، درست است که در مقایسه با جاروبرقی‌های معمولی قیمت بالاتری دارند، اما در کنار آن کار را برای شما بسیار راحت می‌کنند.

برای خرید جاروبرقی رباتیک می‌توانید از طریق مجموعه کی‌ام کالا اقدام کنید، این فروشگاه تنوع بالایی از برندهای باکیفیت جاروبرقی‌های رباتیک را برای شما همراهان عزیز فراهم آورده است تا خرید آسان و لذت‌بخشی داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 16 =