نحوه عملکرد اجزای دوچرخه برقی

دوچرخه ‌های برقی با استفاده از یک موتور الکتریکی که قدرت آن با استفاده از یک باتری قابل شارژ تأمین می ‌شود، حرکت می ‌کنند. در بسیاری از دوچرخه ‌های برقی موتور الکتریکی در چرخ عقب قرار دارد و با استفاده از یک سیستم فشار سنج توانایی تشخیص فشار وارد شده به پدال توسط دوچرخه سوار را دارا است. در دوچرخه ‌های برقی سرعت و میزان قدرتی که موتور الکتریکی تأمین می‌ کند، با استفاده از یک صفحه کنترل در دسترس کاربر تنظیم می ‌شود. برخی از دوچرخه ‌های برقی دارای حالت ‌های مختلفی مانند حالت اقتصادی، حالت معمولی و حالت اسپرت هستند که هر کدام با سرعت و قدرت متفاوتی کار می ‌کنند. عملکرد دوچرخه برقی نسبتاً ساده است و با استفاده از تکنولوژی ‌های پیشرفته، می ‌توان این دوچرخه ‌ها را به گونه ‌ای طراحی کرد که دارای محدوده سرعت و شتاب بیشتری باشند و به دوچرخه سوار کمک کنند تا در مسافت‌ های بلند تر یا شیب های زیاد،  با کمترین تلاش فیزیکی ممکن حرکت کند. در این مطلب درباره اینکه دوچرخه برقی چطور کار می کند و عملکرد و اجزای آن به طور کامل توضیح می دهیم.

پیشنهاد خرید

اسکوتر برقی 250 وات Chenxian

تومان28,500,000 تومانخرید کنید
دوچرخه برقی چطور کار می کند

اجزا دوچرخه برقی به صورت کامل

دوچرخه برقی یک دوچرخه عادی است که با استفاده از یک موتور برقی، انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی تبدیل می ‌کند. هر کدام از اجزای دوچرخه برقی عمکلرد مخصوص به خود را دارند و باید به درستی در کنار یکدیگر حرکت کنند. در ادامه تمامی اجزای دوچرخه برقی را به طور کامل برای آشنایی بیشتر شما معرفی می کنیم.

  1. باتری

باتری یکی از اجزای اصلی یک دوچرخه برقی است که انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می‌ کند. باتری ‌های دوچرخه برقی معمولاً از نوع لیتیوم یونی هستند و در اندازه ‌ها و ظرفیت ‌های مختلفی در دسترس قرا گرفته اند. مصرف باتری برای دوچرخه برقی بستگی به وزن سواری، شیب مسیر و میزان استفاده از موتور برقی دارد. برخی دوچرخه‌ های برقی با باتری ‌های دو گانه عرضه می ‌شوند که باعث افزایش مسافت طی شده توسط دوچرخه و افزایش عملکرد دوچرخه برقی می ‌شود.

  1. موتور برقی

موتور برقی قدرت پویایی را به دوچرخه برقی می ‌بخشد. موتور برقی دوچرخه معمولاً در چرخ پشتی آن قرار دارد و با استفاده از باتری، انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی تبدیل می‌کند. انواع مختلف موتور برقی وجود دارد. به عنوان مثال موتور های براشلس (Brushless) و موتور های براش دار (Brushed) که هر کدام ویژگی ‌های خاص خود را دارند. میزان قدرت موتور برقی و سرعت حرکت و عملکرد دوچرخه برقی به نوع موتور و میزان قدرت و توان آن بستگی دارد.

  1. کنترلر

کنترلر یکی از اجزای مهم دوچرخه برقی است که وظیفه کنترل جریان الکتریکی و سرعت موتور برقی را بر عهده دارد. کنترلر در سیستم دوچرخه الکتریکی نصب می شود و با استفاده از سنسور ها و پردازشگر های مختلف، سرعت دوچرخه برقی و میزان قدرت موتور برقی آن را کنترل می‌ کند.

  1. صفحه نمایش

صفحه نمایش یکی از قسمت‌ های مهم دوچرخه برقی است که به کاربر اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت دوچرخه برقی ارائه می ‌دهد. این صفحه نمایش معمولاً بر روی فرمان دوچرخه قرار دارد و اطلاعاتی از جمله سرعت، مسافت طی شده، میزان باتری باقی ‌مانده و حالت ‌های مختلف دوچرخه برقی را به کاربر نمایش می ‌دهد.

  1. سنسور ها

سنسور ها اجزایی هستند که به کنترلر اطلاعات مورد نیازش را ارائه می‌ دهند. سنسور های دوچرخه برقی معمولاً شامل سنسور های سرعت، سنسور های توان و سنسور های دیگری هستند که به کنترلر اطلاعاتی در مورد وضعیت دوچرخه برقی می دهند و باعث بهبود عملکرد دوچرخه برقی می شوند.

بیشتر بدانید  دوچرخه برقی بخریم یا نه؟

کیفیت و عملکرد دوچرخه برقی به کیفیت این اجزا در کنار یک دیگر بستگی دارد. به گونه ای که حتما باید برای خرید دوچرخه برقی نوع برند، لورجینال و مرغوب ان را تهیه کنید که در ساخت آن از قطعات با کیفیت و با دوام استفاده شده است. یکی از بهترین مراکز فروش انواع دوچرخه برقی در مدل های متنوع در ایران، با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب مجموعه بازرگانی کی ام کالا است. برای خرید و اطلاع از ویژگی ها و قیمت انواع دوچرخه های الکتریکی با کیفیت موجود در ایران، می توانید به صفحه خرید دوچرخه برقی مراجعه کنید و بهترین وسیله را با بالا ترین میزان عملکرد دوچرخه برقی خریداری کنید.

پیشنهاد خرید

دوچرخه برقی آفرود کاسویل COSWHEEL CT20S Ebike

257,000,000 تومان257,000,000 تومانخرید کنید
عملکرد دوچرخه برقی

انواع موتور و باطری دوچرخه برقی

با توجه به نوع موتور برقی و باطری مورد استفاده، دوچرخه برقی می‌ تواند ویژگی ‌های مختلفی داشته باشد. باتری ‌های لیتیوم یونی امروزه بیشتر به عنوان مخزن و باتری دوچرخه های الکتریکی استفاده می ‌شوند زیرا دارای ظرفیت بالا و وزن کمی هستند. انواع موتور برقی شامل موتور های براشلس و براش دار هستند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. در ادامه مطلب انواع این موتور ها و باتری را معرفی می کنیم.

  • موتور براشلس (Brushless Motor)

موتور براشلس یا BLDC موتور، یکی از انواع موتور های برقی است که در دوچرخه ‌های برقی استفاده می ‌شود. این موتور ها از قطعات الکترونیکی پیچیده‌ ای تشکیل شده‌ اند که باعث بهبود کارایی و کاهش سطح نویز در زمان کار و عملکرد دوچرخه برقی می‌ شوند. موتور براشلس همچنین دارای عمر مفید بیشتری نسبت به موتور های براش دار است.

  • موتور براش دار (Brushed Motor)

موتور براش دار یکی دیگر از انواع موتور های برقی است که در ساخت و تولید دوچرخه ‌های الکتریکی به کار برده  می ‌شود. این موتور ها دارای یک قطب نواری هستند که با استفاده از دو براش قادر به چرخش می ‌شوند. این موتور ها به دلیل وجود این براش ‌ها، نیاز به نگهداری و تعمیرات بیشتری نسبت به موتور های دیگر دارند.

  • باطری لیتیوم یونی (Lithium-ion Battery)

باتری لیتیوم یونی یکی از انواع متداول باطری‌ های دوچرخه برقی است. این باطری ‌ها دارای ظرفیت بالا و وزن کمی هستند و بیشتر در دوچرخه‌ های برقی برای ذخیره انرژی و حرکت به کار می ‌روند. باتری های لیتیوم یونی به دلیل قدرت بالا، طول عمر بیشتر و وزن کمتر برای دوچرخه ‌های برقی بسیار مناسب هستند.

  • باطری لیتیوم پلیمر (Lithium Polymer Battery)

باتری لیتیوم پلیمر نیز یکی از انواع باطری ‌های دوچرخه برقی است که در دوچرخه‌ های برقی استفاده می‌ شود و این باطری ‌ها نیز دارای ظرفیت بالا و وزن کمی هستند. به طور کلی باتری لیتیوم پلیمر بهتر از باطری‌ های لیتیوم یونی عمل می‌ کند.

  • باطری سری (Lead-acid Battery)

باتری سری یکی دیگر از انواع باطری ‌های دوچرخه برقی است که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفته است.  این باطری ‌ها دارای وزن بالا و ظرفیت پایینی هستند و به دلیل عمر مفید کوتاه تری که نسبت به باطری‌ های لیتیوم دارند، در حال حاضر کمتر در عملکرد دوچرخه برقی و بدنه آن مورد استفاده قرار می گیرند.

در کل، انتخاب موتور برقی و باطری مناسب برای دوچرخه برقی بستگی به نیاز ها و میزان استفاده از دوچرخه دارد. باطری‌ های لیتیوم یونی و پلیمر در حال حاضر بیشتر مورد استفاده قرار می ‌گیرند. زیرا دارای وزن کم تر، ظرفیت بالا تر و عمر مفید بیشتری هستند. همچنین موتور های براشلس به دلیل بهبود کارایی و کاهش سطح نویز بیشتر در دوچرخه برقی استفاده می شوند و باعث بهبود عملکرد دوچرخه برقی نیز می شوند.

بیشتر بدانید  مزایا و معایب دوچرخه برقی چیست؟

پیشنهاد خرید

دوچرخه برقی تاشو شیائومی 1000 وات PY

120,170,000 تومان120,170,000 تومانخرید کنید
عملکرد دوچرخه برقی چگونه است؟

نحوه عملکرد اجزا دوچرخه برقی با هم

برای کارکرد بهتر و عملکرد دوچرخه برقی به صورت درست و ایمن، باید تمامی اجزای ان به صورت هماهنگ و موازی کار کنند. در دوچرخه برقی نیز هر کدام از اجرا ماند سایر لوازم و وسیله های الکتریکی، در کنار هم وظایف خود را انجام می دهند تا دوچرخه بتواند به راحتی و سریع حرکت کرده و کاربر را به مقصد مورد نظرش برساند.

دوچرخه برقی شامل اجزای متعددی مانند موتور، باتری، کنترل کننده موتور، نمایشگر، اهرم گاز، سنسور کمک پدال و چراغ‌ های جلو و عقب است. در واقع عملکرد دوچرخه برقی مشابه دوچرخه ساده است با این تفاوت که با اضافه کردن باتری، موتور و سایر قطعات الکترونیکی برای کاربران امکان حرکت با سرعت و راحتی بیشتر را ایجاد می کند. برای تامین انرژی مورد نیاز دوچرخه برقی از باتری لیتیوم-یون استفاده می‌ کند که در بیشتر مدل‌ ها خارج از فریم (یا تنه دوچرخه) قرار می‌ گیرد و با شارژر مخصوصی شارژ می‌ شود. باتری دوچرخه قابل جدا شدن از بدنه دوچرخه است تا کاربر بتواند آن را در منزل یا محل کار خود به راحتی شارژ کند. همچنین در برخی از مدل‌ها، باتری در خود فریم قرار دارد و به محض تمام شدن باید دوچرخه را مستقیما به برق متصل کرد.

در دوچرخه برقی تعدادی سنسور نیز وجود دارد که وقتی رکاب می ‌زنید، میزان نیروی وارد شده توسط شما بر پدال را خوانده و متناسب با آن، قدرت موتور را تنظیم می ‌کند و باعث افزایش عملکرد دوچرخه برقی می شود. در این حالت موتور دوچرخه به شما در حرکت کمک می ‌کند و حسی شبیه به هول داده شدن به شما می‌ دهد. همچنین دوچرخه برقی دارای یک کنترل‌ گر است که شما می‌ توانید با آن میزان کمکی که هنگام رانندگی نیاز دارید را نیز تعیین کنید.

موتور برقی دوچرخه وظیفه تولید نیروی حرکتی را بر عهده دارد. این موتور ها عموما از موتور جریان مستقیم بدون جارو بک (BLDC) استفاده می ‌کنند و می‌ توانند داخل چرخ جلو، عقب یا در میانه دوچرخه قرار گیرند. همچنین دوچرخه برقی دارای یک نمایشگر است که اطلاعات مربوط به سفر و مسیر شما را از جمله سرعت، مقدار شارژ باتری، توان خروجی موتور، مسافت پیموده شده و زمان دوچرخه سواری را نمایش می‌ دهد. همچنین کنترل تنظیمات دوچرخه برقی از طریق صفحه نمایش، به شما اجازه می ‌دهد تا میزان کمک سیستم پدال، کروز کنترل، وضعیت چراغ‌ ها و سایر تنظیمات دیگر را نیز کنترل کنید و عملکرد دوچرخه برقی را بهبود بخشید.

در نتیجه دوچرخه برقی با ترکیبی از این اجزا، به کاربران این امکان را می ‌دهد تا با راحتی و سرعت بیشتری حرکت کنند. همچنین با امکانات متنوعی که در دوچرخه برقی وجود دارد، کاربران می ‌توانند تنظیمات مختلفی را انجام داده و تجربه سواری بهتری داشته باشند. با این حال در هر صورت استفاده از دوچرخه برقی نیازمند مراقبت و توجه به مسائل ایمنی است تا بتوان از آن به بهترین شکل ممکن در مسیر های مختلف شهری یا کوهستانی استفاده کرد.

پیشنهاد خرید

دوچرخه برقی آفرود کاسویل T26 Coswheel

172,805,000 تومان172,805,000 تومانخرید کنید
نحوه عملکرد دوچرخه برقی

نتیجه گیری

با توجه به این مزایا و ویزگی های دوچرخه برقی به عنوان یک محصول نوین و جدید در صنعت حمل و نقل، استفاده از آن برای هر فردی مخصوصا افرادی که مسیر های شلوغ را طی می کنند یا سالمندان جزو واجبات است. زیرا عملکرد دوچرخه برقی به گونه ای است که می تواند با سرعت بیشتر ترافیک را طی کند و سریع تر فرد را به محل کار یا مقصد مورد نظرش برساند. از طرفی به دلیل ویژگی های عالی که دارد برای ورزش کردن و حفظ سلامتی بدون فشار و خستگی اضافه و مضر، برای تمامی سنین از کودکی تا سالمندی بسیار مناسب است. عملکرد دوچرخه برقی به قدری خوب و عالی است که باعث شده حتی در شهرستان ها نیز افراد بسیاری از آن استفاده کنند و مسیر های مورد نظرشان را با لذت بیشتر و راحت تر طی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هشت =