یکی از مهم‌ترین اقدامات لازم برای مراقبت از دهان و دندان مسواک زدن است همچنین بر اساس تحقیقات انجام شده می‌توان گفت استفاده از مسواک دستی و برقی در برطرف کردن پلاک‌های دندان که باعث ایجاد پوسیدگی می‌شود بسیار موثر است.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای مشاهده و خرید مسواک برقی باکیفیت در انواع طرح ها برای کودکان و بزرگسالان به سایت معتبر کی ام کالا مراجعه کنید.

تاثیر مسواک برقی بر سلامت دهان و دندان

مسواک برقی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

برای بیان فواید استفاده از مسواک برقی می‌توانیم بگوییم  به دلیل حرکت چرخشی و ارتعاشی خود بسیار موثر‌تر از مسواک معمولی در پاک کردن پلاک‌های دندان عمل می‌کند همچنین باعث کاهش قابل توجه ورم و التهابات لثه می‌شود.

مسواک‌های برقی با باتری کار می‌کنند ضمن اینکه شدت و قدرت مناسبی برای خاصیت پاک‌کنندگی بیشتر دندان‌ها دارند به همین دلیل استفاده از این نوع مسواک طرفداران بسیار زیادی دارد. ضمن اینکه شما می‌توانید انواع مختلف این مسواک را از داروخانه‌ها و یا سوپر مارکت‌های بزرگ خریداری کنید.

مزایای استفاده از مسواک برقی

از مهم ترین فواید استفاده از مسواک برقی این است که به دلیل داشتن حرکات چرخشی و ارتعاشی خود به بهترین شکل ممکن می‌تواند پلاک‌های موجود روی دندان و لثه را از بین ببرد در واقع می‌توان گفت تعداد حرکات این مسواک بیشتر از مسواک دستی است به همین دلیل برای پاک‌کنندگی دندان‌ها بسیار موثر است در ادامه به بررسی مهم ترین مزایای استفاده از مسواک‌های برقی می‌پردازیم:.

مسواک برقی موثر در از بین بردن پلاک و باکتری

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده می‌توان گفت استفاده از مسواک‌های برقی در مقایسه با مسواک دستی در از بین بردن پلاک‌های دندان و التهابات لثه موثر‌تر است.

برای مثال 3 ماه استفاده از مسواک‌های برقی حدود 21% از پلاک‌های دندان و 11% التهاب لثه را کاهش می‌دهد این نتیجه به دلیل سر چرخان و لرزشی این نمونه مسواک برای حذف باکتری و پلاک‌های دندان است.

بهتر است هنگام استفاده از مسواک برقی به آرامی عمل کنید زیرا این نوع مسواک قدرت بیشتری در از بین بردن جرم‌های دندان دارد و باعث می‌شود شما دندان‎های سفید و درخشان‌تری داشته باشید.

مناسب برای افراد با مشکلات حرکتی

یکی از فواید استفاده از مسواک‌های برقی برای افرادی است که مشکلات حرکتی دارند زیرا نیازی به حرکت دست برای پاک کردن دندان‌ها وجود ندارد. این مسواک برای افرادی است که مبتلابه ناتوانی‌های رشدی، آرتروز، تونل کارپال و… هستند.

کاهش التهاب لثه

یکی از مهمترین مزایای استفاده از مسواک‌های برقی تامین سلامت کلی دهان و دندان و کاهش التهابات لثه است.

خوشبختانه احتمال آسیب به مینای دندان در استفاده از مسواک برقی در مقایسه با مسواک دستی بسیار کم است ضمن اینکه شما به راحتی می‌توانید این وسیله را متناسب با شرایط خودتان تنظیم کنید.

جلوگیری از بیماری های لثه

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده و نظر دندانپزشکان متخصص می‌توان گفت استفاده از مسواک‌های برقی می‌تواند تا حد قابل توجهی از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مربوط به دهان و دندان خصوصا لثه‌ها جلوگیری کند و آن را بهبود دهد.

همچنین دندان پزشکان بر این باورند که استفاده صحیح از مسواک‌های برقی باعث تمیزی و درخشندگی دندان‌ها می‌شود و خطر احتمال پوسیدگی را کاهش  می‌دهد.

ایجاد انگیزه برای مسواک زدن

یکی از فواید استفاده از مسواک برقی کاربرد آسان و راحت از آن است ضمن اینکه یکی از عوامل مهم برای استفاده روزانه از این وسیله خصوصا برای کودکان و سالمندان می‌باشد.

در واقع این وسیله به دلیل اینکه با باتری کار می‌کند و احتیاج چندانی به حرکت دست ندارد اثر پاک‌کنندگی بیشتری در مقایسه با مسواک معمولی برای دندان‌ها دارد به همین دلیل امروزه استفاده از این وسیله بسیار پر‌طرفدار است.

مسواک برقی بزرگسال

نکاتی برای انتخاب و استفاده از مسواک برقی

برای استفاده درست و اصولی از مسواک‌های برقی لازم است به نکات خاصی توجه کنید که باعث تاثیر بیشتر آن برای سلامت دهان و دندان می‌شود که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

انتخاب مسواک برقی مناسب:

بهتر است هنگام انتخاب مسواک برقی به مواردی از جمله اندازه استاندارد آن که لازم است متناسب با دهان شما باشد توجه کنید ضمن اینکه لازم است برای افزایش تاثیر گزاری، این وسیله از موهای سطحی و زاویه دار تشکیل شده باشد زیرا تاثیر بیشتری در پاک کنندگی دندان‌ها دارد.

همچنین برای افزایش تاثیر استفاده از مسواک‌های برقی پیشنهاد می‌کنیم از خمیر دندان‌هایی که حاوی فلوراید و یا سفید کننده است استفاده کنید..

استفاده صحیح از مسواک برقی:

برای استفاده صحیح از مسواک‌های برقی لازم است تمام سطوح دندان‌های تان را به مدت 2 دقیقه به صورت کامل مسواک بزنید و حتما این وسیله را با زاویه 45 درجه روی دندان و لثه‌های تان نگه دارید.

بهتر است برای مراقبت از مسواک‌تان نکات بهداشتی را مانند نگهداری آن در هوای خشک و خارج از فضای توالت رعایت کنید ضمن اینکه آن را به صورت عمودی در جا مسواکی مناسب قرار دهید.

بهتر است همراه با استفاده از مسواک‌های برقی از دهانشویه مناسب و نخ دندان استفاده کنید زیرا باعث افزایش خاصیت پاک کنندگی و ضدعفونی بیشتر دهان، دندان و لثه ها می‌شود.

تعویض سری مسواک:

برای اینکه بتوانید از فواید استفاده از مسواک برقی بهره‌مند شوید بهتر است سری مسواک را هر 3 ماه یکبار عوض کنید زیرا در بسیاری از مواقع به دلیل استفاده روزانه از این وسیله رنگ مو‌های مسواک تغییر می‌کند و فرم استاندارد آن برای تمیز کردن دندان و لثه‌ها از بین می‌رود.

ضمن اینکه استفاده بیشتر از مدت زمان گفته شده از مسواک‌های برقی باعث کاهش تاثیر آن در تمیز کردن دندان و لثه‌های‌تان می‌شود.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که در صورت بروز خونریزی هنگام استفاده از مسواک‌‍‌های برقی لازم است این مورد را با دندان پزشک‌تان مطرح کنید زیرا این عامل ممکن است به دلیل بیماری‌های مربوط به لثه، احتمال بارداری و یا کمبود ویتامین باشد که لازم است در اسرع وقت پیشگیری شود.

انواع مدل های مسواک برقی

معایب مسواک برقی

در این مطلب قصد داریم معایب استفاده از مسواک برقی را مورد بررسی قرار دهیم:

نیاز به شارژ

یکی از معایب استفاده از مسواک‌های برقی این است که به دلیل استفاده از باتری باید آن را شارژ کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید بنابراین باید حواس تان به میزان شارژ وسیله هنگام استفاده از آن باشید.

داشتن سر و صدا و آسیب پذیری

 استفاده از مسواک‌های برقی در مقایسه با مسواک دستی همراه با ایجاد سر و صدا به دلیل حرکات چرخشی و لرزشی آن هنگام تماس با سطح دندان و لثه‌ها است. ضمن اینکه باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که احتمال خراب شدن این وسیله با ضربه وجود دارد پس باید از آن به درستی استفاده کنید همچنین از مسواک ‌های برقی در مکانی ایمن مراقبت کنید.

داشتن قیمت خرید بالا و دسترسی سخت

یکی از معایب استفاده از مسواک‌های برقی با کیفیت مناسب این است که دارای قیمت خرید بالا است ضمن اینکه لازم است علاوه بر خود مسواک از سری‌های یدکی آن را هم خریداری کنید که در این صورت هزینه بیشتری را باید متقبل شوید.

مسواک برقی موثر در پاک کنندگی دندان ها

سوالات متداول

مسواک برقی باعث خونریزی لثه می‌شود؟

یکی از فواید استفاده از مسواک برقی این است که شما می‌توانید در صورت استفاده صحیح از این وسیله بدون داشتن آسیب برای دندان و خونریزی لثه‌های‌تان به صورت روزانه از آن استفاده کنید.

البته لازم است به این نکته مهم توجه داشته باشید که استفاده نادرست از مسواک برقی باعث ایجاد حساسیت یا خونریزی لثه می شود.

مسواک برقی امکان تعویض سری دارد؟

شما می‌توانید از مسواک برقی مشابه با دفعات استفاده از مسواک دستی به مدت دو بار در روز استفاده کنید البته برای تاثیر بیشتر لازم اسن هر 3 الی 4 ماه یکبار سری آن را تعویض کننید .

همچنین بهتر است برای افزایش تاثیر مسواک از نخ دندان و دهانشویه مخصوص استفاده کنید.

با استفاده از مسواک برقی  دندان ها تمیز تر می شوند یا مسواک دستی؟

بر اساس نظر دندانپزشکان و آخرین تحقیقات انجام شده می توان گفت تاثیر پاک کنندگی استفاده از مسواک برقی برای بهبود سلامت دهان و دندان بیشتر از مسواک دستی است.

اما به صورت کلی استفاده از هر دو مسواک برای حفظ سلامت دندان و لثه مفید و موثر است.

برخورد آب با مسواک برقی خطرناک نیست؟

به دلیل اینکه مسواک‌های برقی با باتری کار می کند و شارژی است برخورد آب با مسواک تان خطری ندارد و شما به راحتی می توانید سری مسواک‌تان پس از هر بار استفاده از آن با آب به صورت کامل بشویید.

نتیجه‌ گیری

با توجه به آنچه در این محتوا بیان شد دانستید که فواید استفاده از مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی بیشتر است همچنین استفاده از این وسیله موثر‌تر برای از بین بردن پلاک و باکتری های‌دندان است.

استفاده از مسواک‌های برقی بسیار آسان‌تر از مسواک دستی است ضمن اینکه این وسیله با باتری کار می‌کند و احتیاج به شارژ دارد.

شما می‌توانید با مراقبت صحیح و استفاده درست و اصولی از مسواک‌های برقی تا مدت ها از آن استفاده کنید و از نتایج فوق العاده این وسیله برای بهبود سلامت دهان، دندان و لثه ها‌ی‌تان بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + یک =